mkv x264 avi falan filan

anlamadığım bir husus var sorup öğreneyim dedim.

az önce Up.2009.720p.REPACK.BRRip.XviD.AC3-ViSiON'ı izledim

daha önce 720p olarak mkv formatında videoları da izlemiştim ve ne ses olarak ne de görüntü olarak bu filmle aralarında bir fark gördüğümü söyleyemem. peki neden mkv yaygınlaştı da avi'nin papucu dama atıldı arkadaşlar sorarım size. yani ben evde divx player'ımda usb belleğimi takıp bunu 106 ekranda seyredebiliyorken mkv denen zımbırtıya da ayrı mkv player mı alıcaz? böyle riplense olmuyor mu?

bunlar pazarlama stratejisi diyen arkadaşlara da "ripleyen çocuklar player sektörüne mi el attı?" diye sorucam belirteyim şimdiden

daha az yer kaplamayı anlarım da daha kalitelisi konusunda şüphelerim var. en azından ben hiçbir fark göremedim aralarında?

  • tai  (01.03.10 19:55:04)
izledigin ekran hd ya da hdready mıdır ? avi cozunurlugunun 720p den dusuk olması lazım. 800*600 sanırım.

  • bryan fury  (01.03.10 20:00:08)
1080p ya sony bravia

videonun özellikleri de şöyle:
General
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format profile : OpenDML
File size : 2.15 GiB
Duration : 1h 36mn
Overall bit rate : 3 199 Kbps
Writing application : VirtualDubMod 1.5.10.2 (build 2542/release)
Writing library : VirtualDubMod build 2542/release
Video #0
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : AdvancedSimple@L5
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Muxing mode : Packed bitstream
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Duration : 1h 36mn
Bit rate : 2 739 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.124
Stream size : 1.84 GiB (86%)
Writing library : XviD 1.2.1 (UTC 2008-12-04)
Audio #1
ID : 1
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Codec ID : 2000
Duration : 1h 36mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 448 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Surround: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Stream size : 308 MiB (14%)
Alignment : Split accross interleaves
Interleave, duration : 42 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 500 ms
  • tai  (01.03.10 20:07:08)
mkv yi bulan adamların hiçbir kazancı yok bu işten o yüzden pazarlama stratejisi değil onu belirteyim :)

Gerçek nedenine gelince mkv(x264) avi(xvid) e göre çok üstün bir sıkıştırma sağlıyor. Aynı bitrate değerlerinde benzer filtreler kullanalırak yapılan ripleri karşılaştırma imkanınız olsa farkı görürsünüz. Bu zaten fazlasıyla yeterli bir sebep.

Onun dışında mkv lerde goruntuyle birlikte istediğin kadar ses ve altyazı ekleyebiliryorsun. Bunların arasında geçiş yapmak çok basit.

Vision riplerini pek takip ettigim soylenemez ama bunlar aşırı filtre kullanan rip gruplarından onun getirisi olarak aşırı bir detay kaybı söz konusu size hoş geliyo cunku önde olan goruntuye netlik veriyolar sadece ama bu iyi rip demek değildir aslında. İyi bluray olsun dvd olsun kaynaga en sadık şekilde rip yapmaktır. Tabi seçim sizin yine de.
  • rurouni  (01.03.10 20:07:45)
mkv bir sıkıştırma biçimi değil, bir "container" (bunu türkçesi ne ola? - koyacak/kap?) biçimidir. ses veya görüntü kalitesiyle ilgisizdir.
yaygınlaşmasının nedeni de sanırım tamamen açık standartlı özgür bir koyacak biçimi olmasıdır.

  • mevtagezer  (02.03.10 01:50:00)