gider pusulası ve KDV sorusu

Merhaba gider pusulası ile bir ödeme almak istiyorum. yapılan iş bir hizmet işi.

brüt bedel 10.000 TL olsun

1800 TL KDV
1000 TL Stopaj çıkıyor.

şirket benden tüm bunları kesip 7200 tl net ödeme yapıyor.

ancak burada şirket devlete ödediği KDV'yi aslında sonradan geri alıyor mu ? yoksa o KDV beni adıma ödendiği için geri alınamaz şekilde buharlaşıyor mu ?

Sana odemis oldugu kdv'yi; almis oldugu faturalarla kdv'sini basa bas getirmeye calisacak. Biraz karisik oldu sanki ama soyle:
Sana 1800 lira kdv odedi
Bir baska isten de 1800 lira kdv aldi
Bu durumda devletle fitlesmis oldu.
Bence sunu soruyorsun "bu sirket zaten kdv'yi geri aliyor bana versin" o isler oyle olmuyor. Ben vermem sahsen. Veren de cikmaz.
  • allah yazdiysa bozsun  (28.04.18 14:33:17)
gider pusulasında kdv olmaz ki. gider pusulası mükellef olmayanlardan alım yapınca düzenlenir.
sadece stopaj olacak, onu da kesip senin adına yatıracaklar.

  • cemiyetin ünlü siması  (28.04.18 14:36:53 ~ 14:37:39)
evet muhasebe olarak da zaten para çıkışı karışıyor anladığım kadarıyla.

peki danışmanlık ya da tasarım hizmeti olarak kesildiğinde stopaj %10 mu oluyor %20 mi ?
  • orpheus  (28.04.18 14:37:02 ~ 14:43:55)
sana düzenlenen gider pusulasında kdv olmamalı çünkü sen vergi mükellefi değilsin.zaten bu yüzden vergini stopaj olarak kesiyor ve senin adına vergi dairesine yatırıyor vergi mükellefi olan taraf. yalnız bu şekilde 2 iş daha yapsan gider pusulalı önümüzdeki yıl vergi mükellefi olman gerekir. dikkat!

  • naksidil  (28.04.18 15:33:52)