Sözel konulara nasıl çalışılır?

SMMM sınavları için, özellikle hukuk derslerine, muhasebe standartlarına falan çalışırken uzun süreli problemim tekrar baş gösterdi, konu sayısal oldu mu üzerinde bol bol işlem yaparak bir şekilde kafama sokabiliyorum ama sözel, okumaya dayalı olduğu zaman kolay dağılıyor kafam, yazarak çalışırken de bir süre sonra sadece okuduğumu kağıda geçirdiğimi, kafama sokmadığımı farkediyorum.

Özellikle sözel konularda etkin çalışma - öğrenme yöntemleri geliştirmiş veya kullanmış/kullanan arkadaşlardan yardım istiyorum, sevgiler.

Sözel öğrencisiyim ve sınavlara gireceğim bu sene. Yazarak çalışma sırasında kafama bir şey girmiyor demişsin. Şöyle bir şey var, yazarak çalışma, okuyarak çalışmadan çok daha etkili, kanıtlanmış şeyler bunlar. Kafana girmiyor mu, bir daha yaz. Yapacak bir şey yok cidden. Ben şöyle bir yöntem buldum. Yatağım duvarla bitişik. Her zaman kafamı duvara çeviripte uyuyorum. Görebileceğim yere -duvardan bahsediyore-, bir kağıt yapıştırdım. Orada küçük küçük dipnotlar, önemli şeyler yazıyor. Yatmadan önce de ister istemez okuyorum bunları ve gerçekten işime yaradı. Her gün tekrar yapmış oldum bu sayede, unutmam mümkün değil. Adım soyadım gibi ezberledim o duvardaki kağıdı, o derece. Ha, duvar kenarında değil mi yatağın? Git klozetin karşısına yapıştır. Mutlaka görebileceğim, sürekli zaman geçirdiğin bir yere koymalısın o notları. Belki saçma gelebilir ama insan birsüre akabinde ne yapacağını şaşırıyor ve yeteneklerini sergilemeye başlıyor.

  • gebere jackson  (23.02.10 14:32:48 ~ 14:34:45)
-kavram haritası kullanabilirsiniz. ana başlık, alt başlıklar, onların alt başlıkları gibi. şekil çizersiniz buna ilişkin. zihniniz görsel olarak algılar, aklınızda çabuk kalır.
-yazarak çalışmak etkili olabilir ama çok zaman kaybettirir. bir kez okuyup ikincide altını renkli kalemlerle çizebilirsiniz önemli yerlerin.
-çalışmaya başlarken ilk aşamada sadece gözden geçirip (Başlıkları okuyup)ne öğreneceğinizin çerçevesini az çok öğrenebilirsiniz. okumaya sonra geçebilirsiniz.
-daha hızlı öğrendiğiniz saatler vardır. çalışmayı bu saatlerde yapabilirsiniz.
  • yalniz bir opera  (23.02.10 15:59:29)