Amerika'da Askerlik ve Turk Vatandasligi

Simde ben green cardliyim ve armye specialist olarak gireyim diyorum. girdikten sonra zaten kısa surede vatandaşlık isleri sonuçlanıyor. pek orduya girip amerikan askeri olduktan sonra turk vatandasligi ile ilgili problem yasarnir mi? turk vatandasligindan cikacaksin gibi bir olayı var mi ya da çıkmasam da ülkeye girerken sorun yaşanır mi? pek bilen deneyen olmuş mudur bilmiyorum ama bir sorayım dedim.

Ülkeye girerken sorun yaşamazsın tabii ki. Vatandaşlığına bir şey olur mu bilmiyorum ve sanmıyorum ama en kötü ihtimalle zorla mavi kart veriyorlar zaten yine vatandaş gibi oluyorsun.

Bu arada hayallerimden biridir tebrik ederim.
  • i was made for you  (18.03.18 21:02:40 ~ 21:02:48)
Türk vatandaşlığını kaybettirme
MADDE 29 – (1) Aşağıda belirtilen eylemlerde bulundukları resmi makamlarca tespit
edilen kişilerin Türk vatandaşlığı Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile kaybettirilebilir.
a) Yabancı bir devletin, Türkiye'nin menfaatlerine uymayan herhangi bir hizmetinde
bulunup da bu görevi bırakmaları kendilerine yurt dışında dış temsilcilikler, yurt içinde ise mülki
idare amirleri tarafından bildirilmesine rağmen, üç aydan az olmamak üzere verilecek uygun bir
süre içerisinde kendi istekleri ile bu görevi bırakmayanlar.
b) Türkiye ile savaş halinde bulunan bir devletin her türlü hizmetinde Bakanlar Kurulunun
izni olmaksızın kendi istekleriyle çalışmaya devam edenler.
c) İzin almaksızın yabancı bir devlet hizmetinde gönüllü olarak askerlik yapanlar
  • Jimmy McNulty  (18.03.18 21:07:26)
kusura bakmayın ama insan abd devlet kurumlarına ve hele amerikan ordusuna hizmet etmekten utanır.. ben utanırdım misal. düşüncesi bile midemi bulandırdı.

  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (18.03.18 21:08:53)
Niye utansın ki? Sanki Türkiye sütten çıkmış ak kaşık. Tek farkı cacık bir ülke olduğumuz için şeyimiz anca Araplara kalkıyor, Amerika'nınki herkese kalkıyor.

Amerika'da devlet işlerinin sağlık sigortası + emeklilik primleri vs. çok iyi, dışarıda çok para kazanmıyorsa yapabileceği en mantıklı şey arkadaşın.
  • i was made for you  (18.03.18 21:10:55 ~ 21:12:20)
madde 29 oldukça aciklayici olmuş teşekkürler bu mavi kart olayını bilmiyordum onun aciklamalarinda istegi ile çıkanlardan farklı olarak izinle vatandaşlıktan çıkanlar diye bir seyden bahsedir. sanırım madde 29daki kisim bu mavi kartın alınmasına da engel oluyor. yani askerlik isine girince turk vatandasvligi olayı toptan bitiyor gibi bir şey anlıyorum mesajlardan. deneyip yasayan birini bulmak gerekiyor sanırım en net care olarak. teşekkürler @i was made for you ve @jimmy mcnulty

  • pehlivan gibisin guresmek istiyorum  (18.03.18 21:25:58)
Muhtemelen işe alım şartlarından birisi Abd vatandaşlığıdır.

Genellikle bu tip iş alanlarında aranan en birinci özellik vatandaşlıktır.
  • bos gezenin bos ustasi  (18.03.18 21:54:06)
yalnız abd vatandaşı olmadan abd askeri olabiliyor musunuz iyi araştırın. ipini koparan yeşil kartlı terörist gider asker olur, general ziyaretinde patlatır üstündeki bombayı. öyle kolay olmasa gerek bu iş.

edit: anaaa, olabiliyormuş!
www.thebalance.com

edit 2: yok öyle yağma. gidip eline silah verilen tiplerden olamıyormuşsun. çevirmenlik falan oluyormuş. "linguists can still assist the military in these fields as translators. But actually becoming, for instance, a Navy SEAL or EOD specialist, is limited to citizens only. Once you become a citizen, you can join these groups and be granted security clearances just like U.S. born military members."
  • sen git ben geliyorum  (18.03.18 22:01:23 ~ 22:04:28)
you green cradle basvurabiliyoruz ama orduda goreve basladigin ilk gun vatandaşlık islemleri başlıyor hatta bazı top secret clearance isteyen is kollarında once vatandasvligi veriyorlar sonra goreve başlatıyorlar öyle bi sistem. yani green cardio olmak sikinti olmuyor.

  • pehlivan gibisin guresmek istiyorum  (18.03.18 22:18:44)