Ekran Kartı Problemi:

Şimdi efendim şöyle bir sıkıntımız var;

Yaklaşık bir iki hafta önce Zotac AMP 8800GT ekran kartım bozuldu yani ben bozulduğuna inandım şöyle ki 3B herhangir bir durumda,oyunda vs. 1,2 dakika içinde ekranda rgbnin her türevi renkler belirip bilgisayar kitleniyordu. 2d de masaüstünde herhangir problem yoktu amma velakin ekran koruyucusuna geçtiğinde bile makina kitleniyordu.

Bir çok şey denedim,ekran kartını temizledim, sürücü güncelledim,eski sürücüye döndüm, ramleri test ettim vs.vs. çare olmadı. Ekran kartını temizlerken kartın dvi çıkışlarının bulunduğu kısmın karardığını fakrettim böyle yanmış gibiydi metal kısımlar dedim yaktık herhalde kartı. Garantisi de dolmuştu.

Gittim yeni bir kart aldım HD5770. Geldim değiştirdim güzel güzel kurdum sürücüleri ati nin sitesinden son çıkanı indirip onu da kurdum falan. Şimdi sorunum bambaşka. Bu sefer 3b hiç bir şeyde sorun yok. Oyundaki fpslerim gayet iyi 0 problem. Amma velakin bu seferde 2d görüntülerde yani masaüstündeyken yada film izlerken falan ekranın üstünde acayip renkler oluyor ve windows görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası veriyor.

Şimdi kart yeni olduğundan direk aldığım yere gider değiştiririm ancak ben artık sorunlarımın kartlar da olmadığını düşünmeye başladım.

Ramleri memtest+86 ile test ettim bir sıkıntı yok gibi duruyor acaba diyorum PSU'dan kaynaklı bir problem olabilir mi?

PSU'da sorun olup olmadığını anlamanın bir yolu var mı? Gelen akımdan dolayı olabilir diye düşünüyorum.

veyahut başka ne olabilir? İki kart da bozuk olabilir elbette :).

Sistem:
Asus Maksimus Formula Anakart
4 gb ddr2 400mhz OCZ ram
E8400 işlemci.
500W CoolerMaster Psu

Bir servise götürmek istemiyorum makinayı yani onu son çare olarak yapıcam.

500w gayet yetli duruyor,

ati suruculerınde problem vardı, guncellediler. gri ekrana dusuyormus fln surekli. bi kac gun oldu guncelleyeli. tekrar bi guncellesenız ?
  • bryan fury  (12.02.10 09:30:36)
10.1 sürümü yüklü şu an. Benim ki gri ekran gibi değil o an makina kitleniyor ss alamıyorum. Renkler karışıyor halı gibi oluyor makina kitleniyor,windows sürücüyü kapatıp baştan başlatıyor tekrar aynı şekilde kullanmaya devam edebiliyorum.

  • wallcan  (12.02.10 09:41:26)
gecen sene topladigim bir bilgisayarda hemen hemen ayni sorunlari yasadim. herseyi test ettim, driverlari guncelledim olmadi eski surum yukledim, guc kaynagindandir dedim gittim 700 watt saglam bir guc kaynagi aldim, farkli isletim sistemleri kurdum ama nafile. oyuna girdikten 1-2 dakika sonra dediginiz gibi kitlenme oluyordu ve kitleniyordu bilgisayar. artik ekran kartiyla anakart uyumsuzlugu gibi bir dusunceye kapilmistim. gold dan almistik bilgisayari ve gittik test etsinler diye. ekran kartinda sorun cikti degistirdiler hersey normale dondu. (ekran karti ati radeon hd 4850 bu arada) gerci siz degistirmissiniz ama yine ekran kartinda olabilir problem.

  • alan shearer  (12.02.10 12:52:53)
taze isletim sistemi kurmayi denediniz mi?

  • cench  (12.02.10 14:12:40)
İlk kart da denemişdim bunda şimdi temiz sistem deneyebildim henüz hata vermedi. Zaten hangi şartlarda hata veriyor bilemiyorum. Yani bazen vermiyor ha bir de son güncellemeyi değil 9.12 yi kurdum onunda etkisi olabilir.

  • wallcan  (13.02.10 12:10:58)