İngilizce Mail Yardım

Bizim için çok önemli, büyük bir firmaya mail atıp 5-11 Ocak tarihleri arasında ziyaret etmek istediğimizi söylemiştim.

Bugün olumlu yanıt geldi ancak vizenin gecikmesinden dolayı 26'sına ertelemem gerekiyor.

Aşağudaki maili olabildiğince kibar yazmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Özellikle son cümleyi, bu tarihler arasında bizi kabul edebilirseniz çok memnun oluruz gibi bir hale çevirmem lazım. Adama kendini değerli hissettirmem lazım.

"Dear Mr. XXX,

We couldn’t come on the date we have planned, because i am planning to come with our foreign trade represantative and his visa is being delayed.

If the dates between 26 Jan – 02 Feb will be suitable for you, we would like to visit you on this dates. "

"Dear Mr. XXX,

Unfortunately we are not able to visit you on the date we have planned before. Because we are planning to come with our foreign trade represantative and his visa process will not be completed by that time.

We will be appreciated if we can reschedule the meeting between 26 Jan – 02 Feb. Please accept our apologies for this unexpected situation.

I am looking forward to your favorable reply.

Best Regards."
  • peace.on  (06.01.18 23:05:10)
@peace.on Çok teşekkür ederim!

  • PoscheN  (06.01.18 23:07:38)