Araba hakkında basit sorular

Arabalar ve yapıları hakkında bilgisiz ve kullanmak dışında tecrübesiz birisiyim. Arabanın bakımı vs hep ev ahalisi uğraşır çünkü ben daha öğrenciyim. Ama ev ahalisi de tabi ki bir yere kadar ilgilenebiliyor. İş bu ki üniversitemin konumunun alakasızlığı beni arabayı en çok kullanan kişi yapıyor evde.

Güzel bir backgrounddan sonra gelelim sorulara :

Arabadan gıcırtılar gelmeye başlamışsa, yavaş giderken tümseklerde falan garç garç gidiyorsak(özellikle arabanın arka tarafından geliyor) bunun anlamı nedir? Nasıl halledilir, masrafı nedir?

Arabanın tekerlekleri çok az inik gibi görünüyor bana. Tekerleklerinin özellikle (bu zorunlu bakım şeysimidir nedir dışında) ilgilenildiğinden şüpheliyim. Bunun kontrolü nasıl yapılır, masrafı nedir?

Son olarak baya basit bir soru : Gaz pedalının tek amacı benzini motora dayamak mıdır? Ne kadar az basarsak o kadar iyi midir? (Mesela yokuş çıkarken araba kuvvetsiz kalıyor, ne kadar basarsam basayım bir etkisi görünmüyor vites düşürmediğim takdirde?)

1- Amorsitör olabilir, rot balans da olabilir, çeşitli problemler aklıma geliyor.
2- Belirli basınç düzeyleri var, hatırlamıyorum ama her araba için aşağı yukarı aynıydı. Benzinlikçide ücretsiz kontrol edebilirsin.
3- O yürüme olayıyla motor devri bambaşka olaylar. İki önerme de doğru fakat olaylar birbirinden bağımsız biraz.
  • ataturkiye  (04.02.10 17:28:26)
benzincilerde hava pompaları var. lastikleri orda 32 veya 34 lbs'ye (birimin bu olduğundan emin değilim lbs diye kalmış aklımda) ayarlayıp şişirebilirsin biraz. çok çok sert olmamasında fayda var. gaz pedalına az basmak iyidir gibi birşey yok. yokuş çıkıyorsan çok iniyorsan az basmak gerekir. yoksa devirden düşer vites değiştirmek zorunda kalırsın dediğin gibi. onu kullana kullana farkeder, alışırsın zaten. ama vites değiştirince hemen gaza asılmak, birden ivmelenmek arabanın daha fazla benzin yakmasına neden olur. belki onu kastediyorsundur az basmaktan.

  • eter  (04.02.10 17:44:25 ~ 17:45:09)
1- Arka salincaklardan / denge cibiiindan veya amortisorlerden geliyordur buyuk ihtimal. Bir baktirtin ama bu kisim soyle. Ya bir sikintisi vardir fena patlar, yada oldugu gibi gider... Ucuz yollu olarak iyi ihtimalle mafzallarin oturdugu lastikler degisir eger surusunuzu etkileyecek bir sey degilse cok dert etmenize gerek olmaz.

2- Soldan Saga: Fazla inik / Fazla Sisik / Dogru

www.jeepfan.com

3- Vites olayi ile tabii ki alakali ama oyle her araba, he gaza bastiginda "jiiiuv" gitseydi, oooo... :P
Cok degisken var, ama teorik olarak motor ne kadar az devir gorurse o kadar az benzin yakar. Yani, lutfen yavas gitsekte motorumuzu anirtmayalim...(bi' yere kadar canim, degil mi?!)
  • ucan sincap  (04.02.10 18:09:48)
3. sorum aslında sadece benzinle alakalıydı. Yani ben o yokuşta gaza basıyorum ama bir etkisi olmuyor. peki etkisi olmasa da bastığım kadar benzin gidiyor mu yine de?

  • natnan  (04.02.10 18:43:58)
evet gidiyor. şöyle ki şimdi sen orda yokuşu çıkarken devirden düşüyorsun ve araba hızlansın diye gaza sonuna kadar basıyorsun ama araba hızlanmıyor ya, bu durumda araba motora daha fazla benzin pompalayacaktır. aslında şöyle işliyor o mekanizma düşük devirde yüksek vites, yüksek devirde düşük vites arabanın normalden fazla benzin yakmasına neden olur.

  • eter  (05.02.10 00:30:28)