sigarayi neden birakamiyoruz?

hicbir bagimliligim yok. kucukken bir donem tirnak yerdim mesela, kesinlikle yemiyorum artik, olur da elim agzima giderse kendim fark eder cekerim ve sonra aklima bile gelmez, ya da cayi/kahveyi sekerli icerdim bir gunde tak diye kestim.

biliyorum bunlar karsilastirilabilecek seyler degil ama yani yapmamaliyim deyip de birakamadigim hicbir sey olmadi. ama sigarayi neden birakamiyorum anlayamiyorum. bir seyin eksikligini mi dolduruyor? bunu nasil anlarim?
yoksa gercekten biyolojik bir durum mu var? yani isin temeline inersem ya da bagimliligimin mantigini cozersem daha rahat birakimisim gibi geliyor.

ya da hazir mi degilim? mesela birakayim diyorum, sonra diyorum ki gelecek hafta bir arkadasimla birlikte olacagim bir sure, onunla keyifle sigara kahve yapariz, muhabbet ederiz birakmayim ve vazgeciyorum (bunun sacma bir bahane oldugunun farkindayim, bu konuda yorum yapmaniza gerek yok). ama kokusundan ve siklikla tadindan nefret ediyorum.

mantikli bir sekilde anlatabilecek olan var mi?

bir de eger biyolojikse o zaman bu frekans verme yolu ile falan biraktiriliyormus, onlari mi denemek lazim?

tırnak yemek bir alışkanlık gibi, sizin elinde olan bir şey ve psikolojik bir durum. ama sigarada nikotin var ve burada bir maddeye bağımlılık söz konusu. sigara değil, nikotin bağımlısısınız da denebilir. nikotin böyle bir meret, bağımlılık yapıyor. ha bazı bünyelerde yapmıyor, o ayrı. ben 1 haftada 5 paket sigara bitiriyorum ama sonrasında belki 3-5 ay ağzıma bile almıyorum. veya 1 günde 1 paket içip birkaç ay içmiyorum. dışarı çıkınca içiyorum sadece. siz de böyle sosyal içiçiliğe vermeye çalışın, belki işe yarar.

  • dedimmidemedimmi  (19.07.17 18:19:08)
En bilimselinden: tr.coursera.org

Türkçe olarak:
tr.khanacademy.org
  • Lim5  (19.07.17 18:28:54)
@vegas

aslinda birakmak isteme nedenlerimden biri de ilk yazdiklarin, herkes uyku kalitesinin arttigindan bahsediyor mesela. ben hatirlamiyorum, cok uzun suredir icmiyorum 3-4 sene ama yorgunlugumu yasa bagliyorum genelde. ama sigara icmeden once nasildi enerjim hatirlamiyorum. nefes var tabii ki bir de.
ayrica dedigim gibi kokusundan nefret ediyorum, surekli el yuz yikamaktan gina geldi.

nihayet, en zorlayan kisim, 1 tane icerim olmaz kismi. bunu da cok iyi biliyorum. kesinlikle icmemen lazim. en azindan uzun bir sure. bir arkadasim sigarayi biraktiginda 'eskisi gibi olamayacagini kabul etmen lazim' demisti. aynen oyle, eskiden icki ile icerdim (ve keyif alirdim) sonra aylarca icmezdim, tekrar o sekilde olamayacak olmasi da uzuyor mesela sanirim.
  • themeningrey  (19.07.17 18:29:12)
(git: 942381)

  • medre  (19.07.17 18:29:57)
@vegas, dedimmidemedimmi, bayc ve Lim5, medre

zaman ayirip yazdiginiz icin cok tesekkurler. ben de kafamda nedenleriyle bitirmeye calisiyorum, boyle daha mantikli ve kolay olur gibi geliyor. tekrar sosyal icicilige donemem sanirim, herkes donersen tekrar baslarsin diyor.
  • themeningrey  (19.07.17 18:31:28 ~ 18:31:45)
@medre

bu arada ben de kadinim, bir de isin yazdiginiz boyutu var, bu meret yumurtalarima ne yapiyor, cocuk sahibi olmaya karar verince ne kadar uzun sure once birakmak lazim vs. onu da bilmiyorum mesela...
  • themeningrey  (19.07.17 18:33:03)
Sigara bağımlılığının %10'u nikotine ve dumana olan, yani fiziksel olan bağımlılık. Gerisi psikolojik bağımlılık. Psikolojiyi çözmek gerekmiyor, olması gereken düşünce ve duygulara uyumlanıp bu düşünce ve duyguları bilinçaltımıza sindire sindire yerleştirince bilinçaltımız bu yeni kodlamanın icabını yerine getiriyor. Oha çok önemli bişey keşfettim şu an 8|

  • yaren  (19.07.17 18:41:25)
Serotonin ve endorfin normalde beyinde doğal şekilde salgılanırken, sigara bağımlılarında ya da başka herhangi bir bağımlılığı olan insanda, bağımlısı olan maddeye bağlanarak salgılanmaya başlıyor. Yani serotonin ve endorfin reseptörleri nikotine duyarlı haline geliyor, içmeyince serotonin ve endorfin salgılanmıyor, o zaman da mutsuz depresif huzursuz hissetmeye başlıyorsun, bundan kurtulmak için de tekrar sigara içiyorsun, bırakamama nedeniniz bu.

  • angelus  (19.07.17 19:48:54)