İkinci El Macbook Pro sorusu

Merhaba,

Mid 2014 13 inch macbook pro 2000 TL fiyata alınır mı? Kullanım amacı ev bilgisayarı ve yazılım öğrenme amaçlı olacak, birde bu nesilin retina olmayan modeli var mı çünkü satan arkadaşım ekran retina değil diye biliyorum dedi.

Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler.

üç yıllık bir bilgisayara 2000 tl verilmez. hele laptop gibi sinirli kullanim suresi olan bir cihaza.

  • redlinetheturk  (07.07.17 19:24:43)
Apple fanboyluğunu geçtim Türkiye politikalarından dolayı markaya antipatim olmasına rağmen macbook pro serisinin sınırlı kullanım süresinin kısa olduğundan şüpheliyim, sonuçta i5 işlemcili 8-16gb ram ve ssd hard diske sahip sıfır bir bilgisayar bu fiyat seviyesinin çok üstünde günümüzde, 2000 seviyesinde i3 işlemcili 4gb ram vb. özellikler oluyor genelde. Bunlar benim bilgim ve araştırmalarım sonucu edinilen izlenim ve bilgiler yani hata hakkı saklıdır.

MacBook pro serisine özel kullanım süresi ile ilgili bilmediğim bir dezavantaj var mı? Soruma bunu da eklemiş olayım.
  • lunedor  (07.07.17 19:38:28)
Yahu alınır hemde çok memnun eder.

Bir sorunu sıkıntısı yoksa direkt alın, 3 yıllık bilgisayar derken o 3 yıllık hp asus filan hayal ediyor.

Sen al korkma.
  • lodos1907  (07.07.17 19:59:31)
Bataryası iyiyse alınır. Çok da uygun fiyat. 3 yıllık bilgisayar olayı sanırım Windows'lar için geçerli. Bilemiyorum. Bende 2010 yılından kalma MacBook Pro var. 8 GB Ram ve SSD ile canavarlar gibi yardırmaya devam ediyorum (bir de bataryasını yenilemiştim iki sene önce ^_^)

  • empty man  (07.07.17 20:01:49)
Sorunu sıkıntısı şu aslında pil değişimi yapıldı. Çok yakın arkadaşım olduğu için bu fiyat, ama dediğim gibi apple tecrübem yok hiç gidip bakıp inceleyeceğim alınca bir sorun çıkarsa kafasına atarım zaten :), sadece tek soru işaretim var aslında, ekran retina değil denmesi çünkü biraz baktım sanırım 2012 sonrası tüm macbook pro lar retina ekrana sahip, değil mi?

  • lunedor  (07.07.17 20:03:46)
2014 mid 2000'e alınır, ben 2010 mid kullanıyorum pilini de değiştirdim yani aslında pil de çok problem birşey değil zaten çok kolay değiştiriliyor ve herhangi bir hasara neden olmuyor normal kullanımınıza devam ediyorsunuz. Hatta benden 3 yıl sonra bilgisayar alan adamların bilgisayarları dota2 oynayamıyorken ben oynayabiliyorum.

bilgisayar da biraz marka kısmı önemli sanırım; mesela acer exper varsa datron casper gibi modellerden ben hep uzak duruyorum. kötü tecrübelerim var; exper casper ve datron'da kullandım.

Onun dışında eğer 2 yıldan uzun kullancaksam da asla hp almıyorum, çünkü 3 tane hp kullandım. Adamlar bence büyük mühendislik yapabilip bu makineleri 2 yılın sonunda uzaydan kitliyorlar(:) bunun başka bi' açıklaması bana çok zor geliyor.

asus, toshiba ve samsung da kullandım ama bunların da asus pahalı toshina hantal samsung da heran başına birşey gelebilirmişcesine duruyor. zaten şöyle de bi' aksiyon var, benim pilini değiştirdiğim 2010 apple'ın görüntüsü 2015 samsungdan daha iyi(ya da film izlerken bize öyle geliyor, biz bunu tercih ediyoruz) ayrıca yine o samsung'un pili pili değişen apple'dan daha az gidiyor.

Ha problem doğuruyormu 7 yıllık makine, eğer render kullanacaksan çok doğuruyor, programı sonlandırmıyor ama refleksleri çok gecikiyor. böyle b' iş günü eğlencesine süre ölçmüştük artık kızgınlıktan ve bıkkınlıktan 1 komuta 13 sn sonra refleks verdiği olmuştu. yalnız bunu zaten normal makinaların 7 yıllığında yapamazsın, onların 4 yıllığında bile bu reflekse sebebiyet verirsin.

Hatta ben 2013 lenovo mı lenora mı o hangisiyse onun autocad'de pixel pixel ilerlediğine şahitlik etmiştim.

yani fanboyluk olayı değil, mesela ben telefonda samsung kullanıyorum uzun zamandır, yine alsam samsung alırım/alacağım. ama bilgisayar da yine alsam apple alırım. hatta bu apple ürünlerinin kendi arasında ki iletişiminin kısıtlı olmasına da tonla ettiğim ah var yine bu duyuru ve sözlük sayfalarında.

bu yüzden 2014 mid 2000 ben olsam alırdım. tam bilmiyorum ama, model numarasından da sanırım retina olup olmadığı kontrol edilebilir.
  • mete kudur  (07.07.17 20:21:27 ~ 20:24:12)
mid 2012 macbook pro kullaniyorum aldiktan sonra
512 gb ssd ve 16gb ram e yukselttim.
Su anda ucuyo alet...
5 senelik macbook pro bu dusun...
  • rentts  (07.07.17 20:39:37)
ssd varsa ve ram en az 8 ise güzel bence de.

günümüzdeki bilgisayarlarla kıyaslamışsınız, 2012 yılındaki i5 daha düşük bir nesil olduğu için performansı günümüzün i5leriyle aynı olmuyor. aynı şekilde mesela bahsettiğiniz mbp ddr3 rame sahipse günümüzdeki bilgisayarlar ddr4 ram olabiliyor, tabii 2000 liralık bilgisayarlarda yoktur sanırım ddr4 bilmiyorum. bir de ssdlerin okuma ve yazma hızları da çok değişken. mesela yeni mbplerdeki ssdler saniyede 3gb okuma yapabiliyorken ucuz ssdler genelde saniyede 500mb civarında okuma yapıyor.
  • siradam  (07.07.17 20:48:20)
ortalama bir windows bilgisayarın 3 katı performan alırsınız net. 2012 macbooklar cayır cayır satılırken 2014 mid macbook 2000 liraya çok uygun bir fiyat. eğer ram 8 değilse ram upgrade yapın. ayrıca bir de ihtiyacınıza göre ssd disk de takarsanız en az 3 yıl hiç problem yaşamadan kullanırsınız. bu saydıklarım cihazın kendisinde yoksa ve ekstra masraf bile yapsanız, bu fiyata kaçırmayın derim.

not: cycle(batarya ömrü) çok deforme olmamış olursa dadından yenmez. ben cycle'ı 217'de aldım 5 saat kemiksiz gidiyor. en kötü macbook bataryasından aldığınız performans 1 saat olur ki çoğu 3 yıllık windows cihazı tokatlar :)

not2: apple fanboyu değilim. realistim ve ayrıca windows cihazım da var, bu yüzden karşılaştırmayı daha rahat yapabiliyorum.
  • golgi aygıtı  (07.07.17 22:17:58)
Rakamlarla konuşmak güzel, yani tabiki marka değeri gibi bir fiyat farkı mevcut Apple ürünlerinde, zaten yukarıda belirttiğim antipati olayı bundan kaynaklı birazda, şimdi daha iyi donanımı daha ucuza aynı fiyata toplama olayı kesinlikle mümkün, servis, pazarlama vs hiçbir detaya girmeden dümdüz baksak dahi bir Apple ürünü yerine daha ucuz ve daha iyi ürünler alınabilir Türkiye şartlarında fakat iş ikinci el kısmına gelince öyle olmuyor pek,

2000 liralık mbp dediğiniz cihaz zaten sahibinden gittigidiyordan bulunmuş bir cihaz değil, ben almazsam bu tür sitelere 4000 civarında bir fiyata konar diye tahmin ediyorum, arkadaş faktörü sebebiyle bu fiyat yoksa kendi pil hariç 2500 e aldı geçen sene yine bir tanıdıktan olduğu için bu fiyattı.

Şimdi i5, 8gb ram, harici ekran kartlı, 512gb sd hard diski olan bir laptop 2000 civarında mümkün mü? Hadi i5 üçüncü nesil olsun, ram ddr3 olsun yinede ben bu civarlarda bulamadım. Soru macbook pro diğer tüm bilgisayarlardan daha mı iyi veya sıfır macbook pro alayım mı değil, soru 2014 model macbook pro 2000 TL fiyatla ortalama bir kullanımda iyi bir süre beni idare eder mi?

Burada soruyu sorma nedenim macbook dünyasına yabancı olmam, hani dikkat etmem gereken bir özellik, illa şu olsun veya şusunu kontrol et gibi şeyler ki yukarıda yazıldı sağolsunlar, veya araştırmış dahi olsam gözden kaçan bir alternatif bu fiyat aralığında olabilir mi diye sordum kısaca. Yoksa salt donanım olarak bile baksak iyi fiyat onun farkındayım aslında,

Şaşırtıcı olacak belki ama ben de internet, Google filan kullanabiliyor ve donanımdan filan biraz anlayabiliyorum ve mucizelere inanmıyorum :)

2000 TL civarında yukarıda yazılı özelliklere yakın bir laptop donanımı oluyorsa gerçekten, bu donanım alternatifi paylaşılırsa sevinirim, 4k dolarlık sıfır bilgisayar karşılaştırmalarını zengin olduğum bir gün inceleyeceğim söz :)
  • lunedor  (08.07.17 01:11:59)
bizzat 1950 liraylık 2013 eylül ayında alınmış bir adet dell laptop ve geçen kasım ayında ikinci el aldığım macbook 2013 late'i aynı anda kullandığım için çok rahat neyin kaç kat performanslı olduğunu söylemek elbette hakkım diye düşünüyorum. siz o mac'i alın. üstüne de o fiyata aldığınız için göbek atın. en az 3 yıl hiç problem yaşamadan götürür sizi dediğim gibi. en kötü o fiyata alın ve 3000'e falan satın yani.
ayrıca az önce biraz alan açıp benim mac'in içine windows kurdum. ben dell'de böyle performans almıyorum :) dediğim gibi apple fanboyluğu yapmıyorum, zaten 15 yıl windows kullandım. kasımdan beri macos kullanıyorum. yeniyim yani. ama 1 kere bile ne çökme ne bir problem yaşadım macos'da. ilk geçişte biraz afalladım tabi ama macos ULAAANN.

  • golgi aygıtı  (08.07.17 18:51:20)