Özel hastanenin kaçak doktor çalıştırdığını düşünüyorum, okursanız seviniri

Selamlar, pazar günü bir özel hastanede acilden girerek bir dahiliye uzmanına muayene oldum, doktorun adını da telaffuz ettiklerinden biliyorum, hala iyileşemediğim için bugün doktor beyle tekrar bir görüşeyim diye hastaneyi aradım.

X isimli doktorla görüşmek istediğimde, doktorun sadece nöbetlere geldiğini söylediler, doktorun ilk nöbeti de ayın 12 sinde, yani tam 1 hafta sonra.

Durumdan kıllanınca sitelerinden baktım, X diye bir doktorları yok, gittim tekrar aradım, dedim ya bu adam uzman, sadece nöbete mi geliyor, dediler evet X bey bizim nöbetçi hekimimiz, sadece nöbete geliyor. Yasal mı diye sordum, (sanki farklı bir cevap duyacakmışım gibi) yasal tabi dediler. Ben yine garanti olsun diye sağlık bakanlığına şikayetimde bulunucam dedim. Çok iplemediler

Yorumunuz ne olur acep ?

Teşekkürler

Tam bilmiyorum ama yasal sanırım. O doktor resmi olarak o hastanede belli günler çalışıyor olabilir. Netleştirmeden adım atmayın derim hem size yazık olur hem de doktora. Onun dışında kaçak olduğunu düşünüyorsanız savcılığa kadar yolu var.

  • bayc  (05.07.17 22:52:49)
doktorlara özel bi kural var mı : var, her bransşın kotası var sayısı var. her hastanede her hekim kafasına göre olamıyor vs. 60 yaşla ilgli kurallar var var yani öyle değişik kurallar.
ama yasal mı yasal, yeri geliyor adamlar sadece ameliyat yapmaya gidiyor belir bir hastaneye. "kadro dışı geçici çalışma" diye geçiyor yönetmelikte. buyrun:

a) Ücretli veya ücretsiz izinli sayılarak yurtdışına gönderilen kamu görevlisi hekimler ile ilgili
mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri bulunan hekimler hariç olmak üzere, yurtdışında en az 2 yıl
süreyle mesleğini icra eden hekimler, yurtdışından döndükten sonra Türkiye’de çalışmak üzere tercih
edecekleri özel hastanede bir kereye mahsus olmak üzere planlamadan istisna tutularak kadro dışı
geçici çalışabilir.
b) Kadrosuzluk nedeniyle emekli olan veya 60 yaşını dolduran hekimler ile engellilik oranı en az yüzde
60 olan hekimler kadro dışı geçici olarak çalışabilir.
c) Özel hastaneler, tabip ve diş tabibi kadro sayıları için ayrı ayrı hesaplanmak şartıyla ve bu kadro
sayılarının yüzde yirmisini geçmemek üzere belirlenen sayıda profesör ve doçentleri 4/11/1981 tarihli
ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 36 ncı maddesinin yedinci fıkrası kapsamında üniversite ile
sözleşme yaparak kadro dışı geçici olarak çalıştırabilir.
d) Muayenehanesi bulunan tabipler, resmi çalışma saatleri dışında özel hastanelerde sadece nöbet
tutabilirler. Bu tabiplerin nöbet listesi aylık olarak düzenlenir ve Müdürlükçe onaylanır.
e) Hekimlerin başka bir ildeki hastanede kadro dışı geçici çalışma kapsamında hizmet vermek
istemeleri halinde; 1) Hizmet verilecek hastanenin tıbbi ve fiziki şartları ile personel özelliklerinin
uygun olması, 2) Tedavi edilen hastaların sonraki bakım ve destek hizmetlerinin aksatılmaması, 3)
Kadrolu çalıştıkları hastane ve hizmet sunacakları hastane ile olan sözleşmelerinde bu durumun
açıkça belirtilmesi zorunludur.
Özel hastanede kadrolu olarak çalışan hekimler, başka ildeki A ve B tipi tıp merkezlerinde kadro dışı
geçici çalışabilir.
f) Diyaliz merkezleri ve üremeye yardımcı tedavi merkezlerinde ilgili mevzuat uyarınca kadrolu çalışan
uzman hekimler, 1219 sayılı Kanun’un 12’nci Maddesine uygun olmak kaydıyla özel hastanede kadro
dışı geçici çalışabilirler.
  • niye ama  (05.07.17 23:03:57 ~ 23:07:07)
Ozel hastahanede yillardir sadece nobet tutan doktor tanidigum var. Normalde baska yerde calisiyor geceleri de nobet tutuyor ozelde.

  • kuzey li  (05.07.17 23:05:05)
amerikan hastanesinin acil doktorlarindan bazilari da kadroli degil, memorial atasehirin de acil genel cerrahi nobet tutmaya geliyor sadece. yani yasal bir olay ve hastane sayfalarinda isimleri gecmiyor

  • oscar  (06.07.17 00:03:25)
hepinize teşekkürler. hastane kafamın tasını attırmıştı, eğer bir de böyle bi usulsuzluk yapıyorlarsa direk şikayete gidecektim, ama sıkıntı yok duruyor yazdıklarınızdan :)

  • lhunardaien  (06.07.17 17:12:52)