Spora başlayacağım ama ne yapacağımı bilmiyorum

hazır okul tatile girmişken spora başlayayım diyorum. üniversitemin spor salonunu kullanacağım. daha önce hiç gitmedim hoca falan var mı bilmiyorum. Hafif göbek var onu eritip kas oranımı arttırmayı düşünüyorum.

boy: 183
kilo: 75
yağ oranı: %16.3 (hastanede ölçüldü)

kardiyo mu çalışayım yoksa direk ağırlıklara falan mı gireyim, beslenmem nasıl olmalı? az çok fikir verebilirseniz sevinirim.

ağırlıklara gir, günlük kalori ihtiyacını öğren, kilo vermek istiyorsan gereken kaloriden az ye ama proteini eksik etme. kütle kazanmak istiyorsan günlük ihtiyacından fazla ye.

  • mattiadestro  (03.06.17 03:34:27)
hocam kilo vermek saçma olur. ben yağ oranımı düşürüp, 80'e falan çıkmayı hedefliyorum. vücüt fit dursun yeter.

  • elvedui  (03.06.17 03:43:31)
kilo vermeden nasıl yağ oranını düşüreceksin? kas inşa ederken yediklerin sadece kasa gitmiyor.

göbek, gıdı vs. çok yoksa sağlam ye iyi çalış sabret olur.
  • mattiadestro  (03.06.17 03:58:00)
hocam anlamadım şimdi ben kilo mu vereyim kilo mu alayım. çelişkili yazmışsınız. göbek var ama çok değil.

  • elvedui  (03.06.17 04:03:42)
ilk olarak okumakla başlayabilirsin. vücut geliştirme forumlarında yeni başlayanlar için rehberler olur, oralardan başla işte.

  • diffarentiationation  (03.06.17 04:25:22)
bir sürü şey okudum, ağır sağlam gibi kişilerin videolarına baktım ama herkes bir şey diyor ne yapacağımı şaşırdım açıkcası.

  • elvedui  (03.06.17 04:28:43)
vücudum parça parça olsun, kaslarım lif lif görünsün ve kalıplı da olayım diyorsan bu işi muhakkak: bulk--->definasyon---->bulk------>definasyon süreçlerini uygulayarak başarabilirsin. yani hep yediğin kalori aynı kalırsa ve kaslarım belli olsun diyorsan ya gitgide kilo verip çiroz gibi olur ve yağsız tatsız şeyler yediğin için kendine eziyet edersin. ya da kilo almaya devam edip kaslı ama yağlardan dolayı kasları belli olmayan adam olursun.

ne yapmalısın.
1- bazal metabolizmanı hesapla.. günlük kaç kalori alırsan kilo almaz ve aynı kalırsın bunu bul ve bunun üstüne koyarak (tabiki carb- protein- yağ oranına dikkat ederek) ( kilonun max 2 bazen 2 buçuk katı gram kadar protein al derler)
2- bulk dönemine gir, olabildiğince clean bulk yap. yani kilo al. ama bu kiloyu sağlam ve temiz karbonitrat ve proteinlerden al. ekmek poğaça yeme, yulaf ye gibi.. 85 kgye çık mesela 6 ayda falan.
3- 6 ay sonra götlü göbekli bir adam olacaksın biraz. ama o yağların altında sapasağlam kaslar olacak..
4- definasyon dönemine girip yediğin yağı şekeri minimum düzeye çekip, karbonhidratı da azaltarak kardiyo ile kilo vereceksin, bu süreç de aylar alır.

yani abi kısacası. benim dış görünüşüm normal, hafif yağ eriteyim ve aynı zamanda kas da inşa edeyim işi çok daha zor olanı. yani yağ yakmak çok kolaydır. ama kas inşa etmek yıllar alır ve daha da kötüsü yağ yakarken kas kaybı da olur. bu nedenle insanlar önce şişip sonra define olmayı seçiyorlar. diğer türlü kaslarını da kardiyo ile eritirsin yazık olur yaptığın spora.
  • discopolice  (03.06.17 09:43:20)