AMD Opteron mu INTEL Xeon mu?

Arkadaslar daha evvel sordum ama bi cevap cikmadi. bir de boyle soralim.
Amd Opteron ve Intel Xeon server arasinda kararsiz kaldim. Konfigurasyonlar asagidaki gibidir. Lutfen karar vermeme yardimci olun da bitsin bu cile.

AMD Opteron:
# Fujitsu PRIMERGY RX330 with Serverworks HT2100 plus HT1000 Chipset
# 1x AMD Opteron 2344 HE, 1x Quad-Core
# 4 GB DDR2-RAM ECC
# 2x 250 GB SATA II HDDs, 7.2k rpm
# Hardware RAID 1

INTEL Xeon:
# Fujitsu PRIMERGY RX200 with Intel D5000 Chipset
# 1x Intel Xeon DP E5405, 1x Quadcore
# 4 GB DDR2-RAM ECC
# 2x 250 GB SATA II HDDs, 7.2k rpm
# RAID 1

AMD Opteron: www.serverloft.eu
INTEL Xeon : www.serverloft.eu

Server Facebooktaki " Facebook Batak " uygulamasi icin kiralanacak. Bu serverlar sanirim yeterli gelecektir?

diger ozellikleri ayni oldugu icin islemcileri x vs y olarak google a yazarsan bircok sonuc cikiyor. senin gibi kararsiz kalan cok olmus. buyrun bir tanesi:

www.webhostingtalk.com

hazir googlelanmis: www.google.co.uk
  • cench  (11.01.10 21:13:47)
esasinda serverlar arasindaki diger bir fark da sistem. Farkettiyseniz biri Fujitsu PRIMERGY RX330 digeri ise Fujitsu PRIMERGY RX200. bunun sebebi muhakkak i$lemci farki ama acaba bu model farki birinin digerine kar$i ustun olmasini saglar mi bilmiyorum.

  • dengesiz pamuk  (11.01.10 21:18:53)
facebook gibi bir anda kullanıcı akını olabilecek yerler için cloud çözümlerini tercih edebilirsiniz belki de.

  • plainwalker  (11.01.10 21:23:46)
joyent.us'da yer alan cozumlere baktim ancak fiyatlar cok yuksek. ayrica $u an icin anlik oyuncu sayim en yuksek 2,000 civarlarinda. henuz erken oldugunu dusunuyorum.

bu arada Xeon server RAID i$lemini yazilimsal olarak mi hallediyor? Opteronda RAID Hardware diye not du$ulmu$. RAID konusu yazilimsal hallediliyorsa bu i$lemciye yuk bindirmez mi? ya da ne kadar etkiler ki?
  • dengesiz pamuk  (11.01.10 21:32:37)
sitede soyle demis biri:

I also had a look at Serverloft. In my view, there is an important difference between the Xenon and Opteron server (apart from the CPU): in contrast to the Xenon, the Opteron server comes with hardware RAID controller (LSI 1068). The other components seem to be identical. This presumably offers a performance advantage for the Opteron, thus I tend to opt for this CPU. Agree?

benim kurdugum serverlarda islem gucu ve ram onemli oldugu icin raid olayina hic girmedik o noktoda ihtiyaciniz ne olur bilemiyorum. ama su anda islem gucu isteyen uygulamalarda intel tercih ediliyor. (bkz: bilgisayarli satranc)
  • cench  (11.01.10 21:34:52)