Özellikle hukukçulara bir soru. Üniversiteye silah sokmakla ilgili.

İstanbul'da özel bir üniversitede bir özel güvenlik görevlisini okulda belinde silah ile gördüm. Okulun güvenliğinden değildi. Muhtemelen okulun içindeki bankanın güvenlik görevlisiydi.

6136 sayılı ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER
ALETLER HAKKINDA KANUN'un 16. maddesine ek 1. maddede

"...Öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda, eğitim ve öğretim kurumlarında, ...
Ateşli silahlar taşınamaz."

"(A) ve (B) bentlerinde sayılan yerlerde 7 nci maddenin 1, 2, 3 ve 4 numaralı bentlerinde belirtilen,
kişiler ile bu yerlerin güvenliği için görevli bulunan polis ve jandarma personeli, ...silahlarını taşıyabilirler."

7. maddede ise,

"...2. Özel kanunlarına göre silah taşıma yetkisine sahip bulunanlar..." ibaresi var.

Buna göre bu şahıs özel kanunlarına göre silah taşıma yetkisine sahip bulunan kişilerden midir? Veya herhangi bir şekilde okula silah ile girebilir mi?

6136 s. kanun: www.mevzuat.gov.tr

Yani taşımaya yetkisi olup olmadığını ancak onu çevirip gerekli izin ve belgeyi sorarak öğrenebiliriz. Ancak atm ile ilgili gezerken güvenlikleri silah taşıyorlar. Konu o şekilde ise evet taşımasında ve okula girmesinde bir sakınca yok.

  • rucka boji  (14.03.17 18:33:01)
@rucka boji, kanunda öğretim kurumlarında ateşli silahlar taşınamaz diyor. Hangi istisnayla okula girebiliyor? Açık bir cevaba ihtiyacım var.

  • teminki  (14.03.17 18:35:36)
hukukcu degilim. biraz bilgim oldugu icin deginmek istiyorum.
görevli oldugu bir zaman içerisinde isiyle ilgili bir nedenden dolayı orada ise sorun olmayabilir. (sonuçta görevin sürekliligi esas oldugundan bankaya geri döndüğünde istenmeyen durumlara karşı gerekirse silahla müdahale etme gerekliligi de var)
yine kisi koruma ve degerli esya/para naklindeki güzergah görev alanı sayılır.
  • 1adam  (14.03.17 18:36:10)
@teminki kendin söylemişsin 7.madde diye. Kanunlar zaten böyle yazılır. Önce genel kuralı koyar. Üniversitelere silah sokulmaz gibi. Sonra onu istisnalandırır. 7.madde de bu istisnalardan biri. Sen banka görevlisinin silah taşımaya yetkili oldugu özel kanunu soruyorsan dur bekle atayim

  • rucka boji  (14.03.17 18:45:12)
Özel güvenlik hizmetlerine dair kanun md 8 son cümle:

" özel güvenlik şirketlerine, para ve değerli eşya nakli, geçici
süreli koruma ve güvenlik hizmetlerinde kullanılmak üzere, özel güvenlik eğitimi veren kurumlara, silah eğitiminde
kullanılmak üzere, komisyonun kararı ve valinin onayı ile silah alma, kullanma ve taşıma izni verilebilir."

Senin yukarıda yazdığı 7.maddedeki "...2. Özel kanunlarına göre silah taşıma yetkisine sahip bulunanlar..." ibaresinde özel kanunlara gore silah taşıma yetkisine sahip bulunanlar dedigi özel kanun işte yukarıda yazdığım kanun. O kanun ile özel güvenliklere bu yetki verilmiş oluyor.

Ha şunu da unutmamak lazım, o güvenlik o sırada para nakil işi için orada bulunmuyorsa, o zaman silahı belinde gezdiremez. Hatta bunun cezası var. Yani atıyorum banka şubesinde belinde tutmaya yetkisi varsa tutar, bankaya para nakli sırasında taşıma yetkisi varsa taşır. Bunun dışına kalan sürelerde o silah belinde gezemez.
  • rucka boji  (14.03.17 18:57:15)