arabadan anlama

merhabalar. bugünlerde yaklaşık 40bin tl lik araba bakıyoruz fakat ne yazık ki hiç anlamıyoruz araçlardan ve hiç bi tanıdığımız yok da anlayan.
son aşamada ekspere götürcez tabi ki ama her arabayı götürmek sıkıntı çünkü yaklaşık olarak 300 tl tutuyor.
sizin bu noktada önerecekleriniz neler aracı görmeye gittiğimizde ?

mümkünse motor soğukken çalıştırın, siz gelmeden önce çalıştırılmışsa sebebini sorun. Rölantide nizami değişmeyen bir ses arayın. Egzoz gazının renksiz olmasına dikkat edin. Ön tarafından eğilip herhangi bir yağ başka bir sıvı kaçağı var mı bakın. Bunlar temel şeylerdir.

Ama hepsinden önemlisi satan adama bakın. Arabadan anlamıyor olabilirsiniz ama insanın halinden anlarsınız. İçinize sinmeyen çakallık sezdiğiniz birinden araba süper dahi olsa almayın. İlla bir şeyi çıkar.
  • para bende  (24.01.17 17:02:48)
istedigin marka modelin face grubuna katıl daha iyi. bakarsin ayni sehirde olan gruptan birileri yardimci olur fikir edinirsin. ama kesinlikle arac alirken uzaktan birine para havalesi , kapora gönderimi vs yapmayın. her sey yerinde görererek, deneyerek olsun.

  • 1adam  (24.01.17 17:04:23)
Ortalama kullanımda yıllık 15 bin km normaldir. Modeline göre hesaplayabilirsiniz.
@para bende'nin dediği gibi sabah ilk çalıştıran siz olun. çalışmadan önce ön bölümün altını kontrol edin yerde yağ vb sıvı akıntısı olmuş mu diye ayrıca radyatör (o su koyulan yer) kapağını açın kapağın altına bakın beyaz birikmiş macun gibi bir sıvı varsa uzak durun.
yağ çubuğundan seviyesine (orada full empty diye işaret vardır çubukta) bakın (yağın da çok cıvık olmaması makbuldür ama bunu es geçebilirsiniz) eksikse ne kadar yağ yaktığını sorun. sağlıklı araba çok yağ yakmaz ve su eksiltmez. zaten bu egzozdan çıkan duman renginden de belli olur. (egzozdan kış şartları gereği beyaz duman çıkabilir normaldir, bunu ayırabilirsiniz zaten)

boya konusunu çok takmayın neticede küçük sürtmelerde de boyatılabiliyor. değişen parça var mı yok mu varsa hangisi neden değişmiş onlara bakın. tramer sorgusu vs bunlara bakın, arabayı almaya niyetlendiyseniz yapacağınız ilk harcama tramer sorgusu olsun ondan sonra expere ustaya filan gösterirsiniz.

almaya artık niyetlendiyseniz fren balataları, hidrolik kontrolleri, kayışlar filan bunlara baktırın değişim çıkarsa adama ya sen değiştir yada fiyatta indirime git ben değiştiririm diyebilirsiniz (bunlar zaten belirli kullanımdan sonra mutlaka değişecek şeylerdir ancak alacağınız süreçte değişme zamanı gelmişse fiyatta parça fiyatının 1,5-2 katı kadar indirim yaptırabilirsiniz)

sözlükte eksisozluk.com bu başlıkta faydalı bilgiler var. isterseniz kendinize bir check-list de yapabilirsiniz :)
  • Euxinos007  (24.01.17 17:45:28)
Biz 100 km gittik arabaya bakmaya, ön camında kocaman çatlak olduğunu orada öğrendik. Ortalama şerefteki bir tc vatandaşı kusuru gizleyecek açıyı bulana kadar fotoğraf çeker. Cam ve kaportada görünmeyen hasarları fiyat kırmak için fırsat olarak kullanın. Kaçırmayın.

  • kargn  (24.01.17 18:31:46)
Tabii her araç ekspertize götürülmez, sizin için çok masraf olur.

Bu yüzden öncelikle km bilgisini sms ile tuvturk kayıtlarından kontrol edin. Mutlaka bir sigortacidan aracın kaza ve pert geçmişini öğrenmeye çalışın. Herhangi bir acentaya gidip sorsanız bile öğrenebilirsiniz.

Ardından aracın servis kayıtlarının olup olmadığını sorun, varsa kayıtlarını aracın servisinden ücretsiz alıp inceleyebilirsiniz.aracin sahibi ve ruhsatiyla servise gitmeniz yeterli.

Tüm bunlarda bir sıkıntı gormediyseniz ve aracın içini dışını begendiyseniz, satıcı güven olusturduysa aracı ekspertiz için götürebilirsiniz.

Eğer Ankara'da yaşıyorsanız ekspertiz konusunda yer önerebilirim.
  • md11  (24.01.17 21:35:46)