Hemogram

MCH ve MCHC değerlerinin düşük çıkması neye alamet olabilir? Hipokromik anemi teşhisi gördüm bazı yerlerde. Tehlikeli midir bu hastalık?

Hipokrom mikrositer bir anemi olduğunu düşünüyorum. Demir eksikliği olma ihtimali yüksek. Tam değerleri bilmediğimiz için kesin yorum yapamayız. Ancak yorgunluk yapacağı kesin..

  • hlathguth  (18.08.07 23:18:49)
aslında mcv yi bilmediğimiz için "mikrositer" de diyemeyiz.. fakat şöyle bir nüans var "hipokrom anemi" hastalık değil bir bulgudur. nedenleri arasında demir eksikliği anemisi, thalassemi mn., kronik hastalıklara bağlı anemi, sideroblastik anemi ve kurşun zehirlenmesi vardır.. bu yazdıklarımın hepsi aynı zamanda mikrositerdir.. sen "hb" ve "mcv" degerlerini de yazarsan tam süper olur..

(dahiliye final sözlü sorumdu bu eheheheh:) )
  • lepaca kliffoth  (19.08.07 00:04:55)
WBC sonuç: 6 normal değerler: 5-11
RBC sonuç: 4.5 normal değerler: 3.8 - 5.8
HGB sonuç: 11.2 normal değerler: 12 - 16
HCT sonuç: 39.8 normal değerler: 37 - 55
MCV sonuç: 88.4 normal değerler: 80 - 97
MCH sonuç: 24.92 normal değerler: 26.5 - 33.5
MCHC sonuç: 28.12 normal değerler: 31.5 - 35
PLT sonuç: 242 normal değerler: 150 - 390
LYM% sonuç: 30.3 normal değerler: 17 - 48
MXD% sonuç: 6.6
PDW sonuç: 9.8 normal değerler: 10 - 18
MPV sonuç: 8.32 normal değerler: 6.5 - 11
  • ermanen  (19.08.07 00:36:00)
hipokrom normositer bir anemi bu evet (cok zeki oldugum oradan da anla$iliyor mu?)

son zamanlarda geli$mi$ bir anemi olsa gerek. yakindir, MCV de du$er ve mikrositer de olur bu, hic merak etmeyin.

yapmaniz gereken;
mesela bu bana daha cok kanamaya bagli aneminin erken donemiymi$ gibi geldi. gerci hemoglobin de du$uk, o da demir eksikligini cagri$tiriyor.

siz en iyisi:
1. doktora gitmek gibi bir niyetiniz yoksa bol bol demir iceren yiyecekler tuketin (et, yumurta, baklagiller, ye$il mercimek vb.. [+Cvit ile birlikte alirsaniz $ahane olur])
2. doktora gitmek gibi bir niyetiniz olsun. eger kanamaya bagli anemi ise ciddi bir durum sozkonusu olabilir. kendinizi bir olcun degerlendirin, kakanizin rengine falan bir bakin (kirmizi veya siyah olmasi kanama anlamina gelebilir mesela). eger bu tur bir $ikayetiniz yoksa ve demir iceren yiyecekler tuketerek a$agi yukari 1 ayda duzelirse durumunuz, problem yok. ama demirli yiyecekleri tukettiginiz halde kan degerleriniz hala duzelmiyorsa doktora gitmenizde buyuk fayda vardir. zira MCV'nin izole normal kalmasi bana gayet absurd geldi.
  • gxix  (19.08.07 00:47:43)
Doktor birşey yok dedi :) Acilin doktoruydu ama... Bu sonuçlar bir bayana ait, bayanlarda hemoglobinin biraz düşük olması normal dedi...

  • ermanen  (19.08.07 01:04:27)
dogru erkeklere gore bayanlarda hemoglobin du$uktur. hatta bu degerlerle "hemoglobin du$uk" demek bile ayip kacar bence (ne hemoglobinler gordum, zaten yoktular)..

madem bayan, ilk aklima geleni soyleyeyim madem; menstruel kanamaya bagli olabilir.. dedigim gibi, et - yumurta - bakliyat vb yesin. canavar gibi olur ma$$allah dersiniz.
  • gxix  (19.08.07 01:55:25)
hastalarımı çalmayı adet edinmiş:) gxix'in de dediği gibi mensesle ilgili bir problem var gibime geldi.. zaten çok ciddi anemi yok ortada... ama yine de bir hematologa görünüp olayın nedeninin araştırılması gerekir bence.. ve eğer uygun görülürse de oral demir preperatları başlanmalı (tadı çok fena)... çok geçmiş olsun

  • lepaca kliffoth  (19.08.07 12:08:59)
MCV normalken MCHC ve MCH nin düşük olması pek bişey ifade etmiyor(Milyarda bir görülen Hb sentez bozuklukları dışında).Menstruasyon muhabbeti doğru olabilir. Zaten düşük denilen değerler de sınırda. Dietinize dikkat edin ve eğer semptomlar ortaya çıkarsa bir hemetologa görünün.

  • kroc_with_a_k  (19.08.07 12:34:51)