Arapça yapım ekleri nasıl bulabilirim?

internette aradim ancak bulamadim. kelimenin basina, sonuna gelen eke gore degisen anlamlara dair bir arastirma yapiyorum. fikri olan varsa sevinirim

Arapçada yapım eki yok bildiğim kadarıyla.

  • mezarkabul  (16.12.16 23:13:00 ~ 23:14:02)
arapça, türkçe gibi eklemeli değil ,çekimli bir dildir. her kelimenin sonuna bir ek gelmiyor. kelimelerde köke bağlı bir değişim söz konusu. mesela türkçe göre fıkıhla uğraşana fıkıhcı denir. ama aslında arapçada fıkıhla uğraşana fakih deniyor. arapça dilbigisi kuralları olarak, kavaid kavramından yola çıkarak bir araştırma yapabilirsin. sadece (bildiğim kadarıyla sadece harfler yazılırken kelimenin başı, ortası ve sonunda değişikliğe uğrar)

  • 1adam  (16.12.16 23:42:49 ~ 23:42:58)
1adam üstadın dediği gibi, çekimli-bükümli bir dil arapça. fakat hiç ek almıyor anlamına gelmiyor. sadece bizdeki gibi yapım eki yok bildiğim kadarıyla.

mesela, ke te be (k-t-b) yazdı demek, mektuub yazılan, yazılı demek, buradaki u harfi (vav harfi) ektir.

arapçada bir kelimenin başına, ortasına ve sonuna ek gelebilir. buna örnek ise: de ra se (d r s) çalıştı (ders çalıştı) demektir, medrese başına mim, sonuna da burada görülmeyen bir te harfi almıştır. fakat tekrar edeyim, sizin kastettiğiniz manada ek yok kuvvetle muhtemel. dediğim ekleri inceleyebilirsiniz yapık eki yerine
  • mezarkabul  (16.12.16 23:50:32)
Ek değil kalıp vardır arapça da. Fiil o kalıba sokularak yeni anlamlandırılıyor

  • efruz  (17.12.16 00:21:44)
bunu yapım eki olarak değil kelimenin muhtelif (24siga :fasiharapca.com) çekimlerini(kalıpları) ve de bab'lara nakil edilişini bilerek yapabilirsiniz.

mesela tefaul babı:fasiharapca.com

kelimenin kökünü bulduktan sonra başına te getirip kelimenin 2. harfini 2 defa okursanız "...etme, yapma, erme, arma" gibi manaya kullanabilirsiniz. örneğin filimiz şekera(şükür etmek) olsun şkr harflerini tefaul babına nakl edersek te-şekk-ür diye masdarı gelirse şükür ettim manasına gelir. sonra fikir (f-k-r) te-fekk-ür dersen düşünmek manasına gelir. sonra cihaz (c-h-z) te-cehh-üz dersek cihazlandırmak "orduyu tecehhüz etmek", tekerrür: tekrar etme, tereddüt....

ve daha fazlası için: veznedar.co

ayıkdıktan sonra düşünmeyesin: galatı meşhura lugati fasihten evladır.
  • qobel  (17.12.16 01:11:40 ~ 01:13:48)
yardimlariniz icin tesekkur ederim.

  • kaan bosnak  (17.12.16 11:05:03)