Kiracı İle İlgili Sorunlar

arkadaşlar merhaba, durumu kısaca özet geçiyorum.

bir kiracımız evden çıkacağından 10 gün önce bize haber verdi ve depozitoyu istemeye başladı. istisnasız her gün depozito için rahatsız etti. biz de evden çıktığı gün faturalar düşüldükten sonra(iskanı daha çıkmadı) ve ev kontrol edildikten sonra vereceğimizi söyledik. bir sürü laf etmesine rağmen sonunda ikna oldu. gelgelim ben adam evden çıkmadan önce kira ödemelerini kontrol ettiğimde bu adamın zaten iki ay kira borcu olduğunu gördüm ve bir de üstüne depozito istiyor. (300 tl'de fatura borcu var) biz baya kavga ettik, ben dekontlarını göster vereceğim depozitonu dedim, o da bugün yarın göstereceğim dedi. (arada unutmuş olabilirim yatırmayı falan diyor) gel gelelim dekont yok, zaten ödenen kira da yok.

şimdi sorum şu; bu adam toplam 4 ay oturdu. evden çıkmadan çok kısa bir süre önce haber verdi. 1 yıllık da kontratı vardı. ben bu adamı uğraşıp avukata vermeli miyim? 1 yıllık kirayı alma gibi bir durumum olur mu? (aslında parasında değilim de, adam tüm iyi niyetimize rağmen bize tehditler, altı boş dayılanmalarda bulundu. bu nedenle uğraştırmak istiyorum)

tavsiyelerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.

Verebilirsin. ama verme. kiracıyla ugrasılmaz. Sen zararlı cıkarsın. Sulh yoluna git, depozitoyu verme, ama evin fotograflarını cek-eve zarar vermesin... Herhangi zarar durumunda anında polis cagır ve tutanak tuttur.

  • anonymice  (28.11.16 17:56:51 ~ 17:58:21)
normal şartlarda mülk sahibinin kontrat sonuna kadar kira talep etme hakkı var. kafasına göre çıkıp gidemiyor öyle. kontrat bitmeden çıkmak isterse ev sahibinin rızası olmadan kontratı tek taraflı fesh edemez.

  • himmet dayi  (28.11.16 17:59:49)
çıkmak isterse çıkabilir önden haber vererek sözleşme var diye bir yıllık kirayı isteyemezsin.
ben bu kısma yorum yapayım yanlış bilgi verilmiş çünkü.

  • 8x4  (28.11.16 18:07:01)
@anonymice evden çıktı ve neyseki bir zarar vermemiş. evin şu anda boş kalmış olmasını saymazsak bana zararı 1100 tl oldu, depozitosunu vermedim. ama olayın para kısmında değilim zaten, 15 gündür huzurumuzu bozdu ve onun bu kadar kolay sıyrılıp gitmesini kabul edemiyorum.

@himmet dayi bu evden çıkma kısmında bizim rızamız oldu ama bunun sonuçta evraki bir boyutu yok. iki taraf da nasıl kanıtlayabilir ki?
  • napak panpa  (28.11.16 18:09:54)
@napak panpa

Peder beyin bir sözü var, ''bazen bile bile keriz olacaksın'' diye....O hesap, densizle densiz olma..
  • anonymice  (28.11.16 18:12:11)
Tüm kirayı talep etme hakkınız yok, yanılmıyorsam yasada bile böyle bu durum. Bazı uyanık ev sahipleri bu şekilde madde koyuyor. Ama yasa evin makul bir sürede kiralanma süresince kira talep edilebilir gibi bir ifade içeriyor. Mahkemeye verseniz de mahkeme bu ev 2 ayda kiralanır diye tespit edip en fazla 2 aylık kira bedelini ister.

Mahkeme vs uzun iş, sulh yoluna gidin, anlaşmaya çalışın.
  • FAtE  (29.11.16 10:51:22)
dostum selamlar,

değişen yasayla birlikte,

artık kalan tüm ayların kira bedeli talep edilemiyor.

mahkeme tarafından atanan bilirkişi, evin kaç ayda kiracı bulabileceğini bir karara bağlıyor. ve o ay miktarında bir ödeme alınıyor.

ödenmeyen kiralar için başvurabilirsiniz tabi..
  • preldzic  (29.11.16 11:55:46)
sulh yoluna gidin de.....

4 ay kalan kiracı nasıl oluyor da 2 aylık kirayı ödememiş oluyor ve bu gözden kaçıyor. biz bir gün geciktirsek ev sahipleri canımızdan bezdirirdi. ben de buraya takıldım :) izninizle
  • elestirman  (29.11.16 12:00:23 ~ 12:00:43)