Silinemeyen hayalet dosyalar.

Merhabalar,

Bir süredir peydah olan ve bir türlü nasıl çözeceğimi bulamadığım bir problemden bahsetmek istiyorum. Çözümü olmasa da sebebini bilen olsa bile yeter benim için.

Diyelim bir film dosyası var C:\Downloads klasöründe. Ben bu dosyayı kes-yapıştır yaparak K:\Film klasörüne aktarıyorum, veya kopyala-yapıştır ile kopyalayıp daha sonra orjinal dosyayı siliyorum. Fakat daha sonra C:\Downloads klasöründe aynı dosya tekrar oluşuyor ve onu silmek istediğimde "erişim engellendi" hatası ile karşılaşıyorum.

Oluşan dosyayı açmak istediğimde çalışmıyor, bilgisayarı kapatıp açtığımda bazıları silinmiş oluyor, bazıları silinmiyor, daha sonra siliniyor.

Windows XP kullanıyorum, kullanıcı hesabım sınırlı değil sistem yöneticisi olarak ayarlı.

Ayrıca belki alakalı olabilir ; bir kaç ay önce yeni bir external hard disk almıştım, raid bağlantılı, oraya kopyaladığım dosyalarda gözüküyor bu sorun daha çok. İlk başta hard disk FAT32 olarak formatlıydı, belki onunla alakalıdır diye (aslında büyük dosyaları kopyalayamadığım için) diğer partitionlar gibi NTFS olarak formatladım ama herhangi bir değişiklik olmadı.

Gördüğünüz gibi aslında çok ciddi bir problem değil, sadece sinir bozucu, ama yine de sormak istedim.

Teşekkürler.

(bkz: unlocker)

  • sourlemonade  (17.12.09 13:33:26)
dosyayı aynı anda herhangi bir torrent rtamından (vuze olur, utorrent olur) paylaşıyorsanız olasıdır böyle bir şey. önce paylaşıma kapayıp sonra deneyin kopyalamayı.

  • justaddwater  (17.12.09 13:34:37)
@justaddwater : torrent tarzı paylaşım programı kullanmıyorum. dolayısıyla pek mümkün değil söylediğin şey.

@assert h : unlocker işe yaradı sahiden de, teşekkürler. ama yine de sebebini merak etmeden duramıyor insan :)
  • oyvind  (17.12.09 13:57:25)
sebebi su;

explorer exe denen windoz pencere yonetıcısı o tam ınmeyen dosyaların bilgisini almaya calısıyr. orda burda size gosterecek fln. alamayınca da uzerinde surekli işlem yapıyormus gibi gorunuyor. haliyle kullanımda olan dosya da os tarafından silinmiyor.
  • bryan fury  (17.12.09 17:20:26)