yarasa sonar sistemi

Yarasaların, yunusların veya başka canlıların sonar sistemini etkileyen insan kaynaklı (radyo dalgaları gibi) ya da doğal etkenler (alakalıysa dünyanın manyetik alanı gibi) var mıdır?

(tahmin)
sanirim yok. bugune kadar izledigim hic bir belgeselde boyle bir $ey ile ilgili bir bilgiye rast gelmedim.
ne anlatimda, ne animasyonda boyle bir $eyden bahseden olmadi. hep ayni dogrultuda gidiyor gosterilir.
  • sourlemonade  (14.08.07 22:12:50)
  • cosysop  (14.08.07 22:14:16)
Bildiğim kadarıya balinalar denizaltlarından çılgınca etkilenmekteler.
Bununla ilgili bir şeyelr izlemiştim, bu duruma karşı hareketler falan vardı ama nedir ne değildir hiç bilmiyorum.

  • kurukafa  (14.08.07 23:30:36)
olay tamamen frekansla alakalı. sen o canlıyla aynı frekansta bir dalga gönderirsen etkilenecektir. tabii radyo dalgaları elektromanyetik bir dalgadır ve ses dalgası gibi atomların titremesiyle alakalı bir dalgayla bağlantısı yoktur. ancak gamma ışıması yaparsa belki hava moleküllerini ısıtıp bir şeyler yapabilir ama bunun içinde neredeyse plazma haline gelmesi lazım hava moleküllerinin o da pek pratik bir uygulama değil.

yani sen o hayvanların sonar sistemini etkilemek istersen önlerine bir sünger tutabilirsin yada yansıtıcı bir duvar çekebilirsin hatta mikrofon koyup arkalarına bir hoparlörle sesi arkadan bile gönderip hayvanı afallatabilirsin ama elektromanyetik bir şekilde imkanının yok.
  • darknum  (15.08.07 00:15:50)
Sonar(sonicten gelmekte) zaten elektromanyetik bir prensiple çalışmıyor. Aynen o hayvanlar gibi ses yollayıp yansıması üzerinden imajları oluşturmakta. Karmaşıklık da burada oluyor zaten.

  • kurukafa  (15.08.07 01:47:59)
göçmen kuşlar dünyanın manyetik alanını kullanarak yönlerini buluyor. dolayısıyla manyetik kirlilikten etkilenmeleri gibi bir olasılık var.. ek bilgi olsun.

  • thalamus  (15.08.07 04:30:47)
Thalamus'un dediğine ek olarak balinalar da çiftleşme yerlerini dünyanın manyetik alanlarına göre belirliyorlarmış. En azından böyle düşünülüyormuş. Gerçi izlediğim belgesel biraz eskiydi, kanıtlanmış ya da çürütülmüş de olabilir bu iddia.

  • colonizer  (15.08.07 06:35:25)
mesela köpekbalığı size saldıracağı anda burnuna bir yumruk geçirince sonar sistemi kayış atıyormuş. arkasını dönüp kaçıp gidiyor.
bilim adamları test etmiş onaylamış bunu.

  • winsome  (15.08.07 14:45:50)