kaza : belediye otobüsleri

bugün talihsiz bir kaza oldu ve hasar oldukça küçük de olsa belediye otobüsüyle bir kaza yaşamış bulunduk. ışıklarda saçma sapan yerlerden geçeceğim diye çıkıp yandan girdi bana, bende görünmeyecek derecede küçük bir göçme ve iki çizgi halinde otobüs boyası oldu. Otobüsün de ön tamponunun köşesi çok hafiften kırılmış/çatlamış.
neyse polis bilirkişi vs geldi,uzun lafın kısası sonuçta onca duyduğumuz şeyler yüzünden (bize göre)haklı olmamıza karşın suçu kabul edip orada bayıldık 40 lira. Bunun karşılığında da hiç bir şey olmayacak, belediye otobüsünü beklettik diye ceza yemeyeceğiz garantisi verildi ama şimdi düşününce mantıksız geldi.

0 - Sizce ne yapmalıydım?
1 - Acaba bu belediye otobüsünü beklettik cezası yine de gelir mi?
2 - Diyelim ki işlemler yapıldı edildi, tamamen ben haklı çıktım kazada(tabi tabi), belediye benim masrafımı karşılar mı, ve bu otobüsü bekletme cezasından da yırtar mıyım?
3 - Bu otobüsü bekletme cezasının sözlükte başlığı nedir?
4 - Bu otobüsü bekletme cezasının nasıl bir hukuki dayanağı var, ne saçma olay o, yoksa bir mit mi sadece?

Şehir : İzmir dolayısıyla ESHOT'tan bahsediyoruz.

benzer bir şey benim de başıma gelmişti ve hiçbir sorun yaşamadım. otobüsü bekletme cezası falan da ödemedim. bu arada belediye otobüsü her zaman haklıdır diye bir şey yok, en azından benim yaşadığım kazada öyle bir şey olmadı. 2/8 bana 6/8 de belediye otobüsü şoförüne verildi. çok fazla kafanıza takmayın derim.

şehir ankara. düşünün yani i.melih gökçek'e rağmen.
  • burbat  (03.12.09 18:21:07)
otobüs ile kaza yaşamış bir ailenin ferdi olarak şunları diyebilirim:

2001 yılında park halindeki aracımıza çarpan bir sanos 93 model otobüs sol ön çamurluğu biçmişti. sonucunda biz ceza almadık ve tüm masraflar belediyenin anlaşmalı olduğu başak sigorta tarafından karşılanmıştı. ama yıl 2001 di...

geçmiş olsun bu arada.
  • nictir git  (03.12.09 18:24:35)
istanbulda benzer bir kaza başımıza geldi. babamın elemanı arabayı kullanıyordu, otobüs yandan çarpmış, kapı içeri falan göçmüş. suçlu değildi eleman ama hem cezayı yedik, hem otobüsün masrafını karşıladık, hem mahkemeye verildi babam ruhsat sahibi olduğu için. mahkemenin sonucu ne oldu bilmiyorum ama babam bir takım paralar bayıldı, onu biliyorum. belediye büyük ihtimalle başınızı ağrıtacaktır, geçmiş olsun.

  • suursuz deve  (03.12.09 18:24:42)