evde iskender yapmak

yasadigimiz yerde iskender yapilmadigindan canimiz cektiginde iskenderimsi birseyler yapmak istesek nasil yapabiliriz? hani kiyma alsak onu yaprak inceligine getirip firina atsak falan olma mi?

benzer birsey nasil yapilir?

ek: tr'de degiliz. cevremizde bim ya da hazir doner bulabilecegimiz bir yer bulunmamakta. arz ederim!

hazır döner alınır, ekmek parçalanır buğulanır, yoğurt dökülüp yenilir..

fena olmuyor
  • reeper redeemer  (25.11.09 16:14:07)
iskenderin yerini tutmaz ama alternatif olarak küçük köfteler yapın ekmek yada bulursanız pideyi iskenderde olduğu gibi dizin tabağın altına köfteleri üzerine sonra sos ve tereyağ dökün yanına yoğurt güzel olur.
pideli köfte diye aratırsınız hatta gugılda çıkar bol bol

  • pposeidon1  (25.11.09 16:32:07)
bonfileden iskender yapın yahu, ince uzun (patates kızartması tipinde, az daha uzun) kesin etleri ohh mis gibi. ben kebapçıda bile bonfileden istiyorum hep, kim ne yapsın kağıt gibi döneri. şahane iskender olur.

  • quasiromantic  (25.11.09 16:41:09)
dana rosto yapın fırında, sonra normal rosto diliminden daha ince kesin. yağsız tavada yüksek ateşte döner kıvanıma gelene kadar tekrar pişirin.

  • mahallenindelisi  (25.11.09 16:42:44)
Tr'de olmayip cani doner cekenler icin gelsin:
Isin sirri eti cok kalin olmayan bir rulo haline getirip dondurduktan sonra bicakla yaprak yaprak kesmekte, ondan sonra bu parcalari teflon tavada az yag ile pisirip, marketlerden bulabileceginiz lavas yada pidemsi ekmegi firinda biraz isittiktan sonra ustune koyup, salca ve oregon,kekik le hazirlayacaginiz karisimida koyarsaniz mis gibi olur.
Not:En guzel dana etinden oluyor, eti sinitzel yapacakmis gibi ince hale gelinceye kadar dovup,birkac eti ust uste koyarak rulo yapman tavsiye olunur. Ayrica tavuk gogsunden de tavuk doner oluyor ayni.
Yasadigin yerde sade yogurt bulunmuyorsa onunda tarifi var istersen:)
  • weatherlight  (25.11.09 16:51:30)
@weatherlight: yogurt var yahu. yunan yogurdu diye satiyorlar bildigimiz yogurdu ama yogurdun milliyetine takarsak ac kaliriz. ama bak tarif guzelmis, denemek lazim simdi.

oregon nedir?
  • fdegir  (25.11.09 17:04:45)
abd'de yaşıyorsanız "nancy's yogurt" alın mutlaka. gerisi jelatinden mamul. kutuların üzerini bir okuyun.

döner için yunan restoranları ile muhabbet edin. hepsi hazır alıyor, onların toptancılarından alın. dilimlidir zaten, ızgarada çok çabuk pişer, harika olur.

iskender sosu için normal salça ile ajvar biber salçasını (macar malı) karıştırın, tereyağı, su, karabiber tuz ekleyin, çok kısık ateşte kaynatın.

pide için marketten greek pita bread alın. küçük küçük doğrayın, wok içinde tereyağı ile çok harlı ateşte çevirin.

afiyet olsun...
  • godless commie  (25.11.09 17:45:56)
pınar hindi döner ye.

  • meleba ben ali biberon  (25.11.09 19:02:41)
  • zkurmus  (26.11.09 00:16:37)