gece gece siyasi parti sorusu

şöyle bi şema var sizce AKP , CHP , MHP ve HDP bu şemada hangi 2 bölgenin içinde yer alıyor ? politikaları , söylemlerini göz önünde bulundurursak

Muhtemelen bunlardan biri yarın sınavda çıkacak sizin de fikrinizi almak istedim.

edit : cümleleri düzelttim gece gece saçmalamışım.

kültürel çatışmalar, devlet yönelimli

  • dissendium  (07.05.16 01:57:26)
@dissendium AKP mi ?

  • Nox  (07.05.16 01:59:19)
uzun yorumlar gerektirir. en basitinden yatay eksende son dönemi göze alırsak chp sağ tarafta kalır. tarihsel bir bakış açısıyla farklı yorumlanabilir. aynı şekilde dikey eksende hdp kürt siyasi hareketi bağlamında değerlendirilirse kuşkusuz üstte. ama kürt hareketinin geçtiği kongre süreci, bileşenleriyle birlikte değerlendirilirse neredeyse merkezdedir bu eksende.

yatay eksende akp için de benzer bir durum söz konusu. "devletin bekaası" yaklaşımının ne zamandır geçerli olduğunun analizi şart.

yazdıkça yazarım o yüzden burada kesme gereği duydum. spesifik sorun varsa cevaplamaya çalışırım. özlemişim sınavlarda böyle sorular görmeyi. tam çarşaf çarşaf doldurmalık.
  • dinsiz adam  (07.05.16 01:59:29)
AKP ve MHP; kültürel çatışmalar, devlet yönelimli
CHP: ekonomik çatışmalar, sivil toplum yönelimli
HDP: kültürel çatışmalar, sivil toplum yönelimli
  • dissendium  (07.05.16 02:03:25)
@dinsiz adam muhtemelen tarihsel olarak değil günceli değerlendireceğiz sınavda.

@diessendium aslında ben CHP'yi kültürel çatışmalar sivil toplum yönelimli görüyordum. Siz neden ekonomik çatışmalar dediniz ?
  • Nox  (07.05.16 02:08:05)
CHP'nin politikaları genelde ekonomi odaklı oluyor. Kemal Kılıçdaroğlu bile seçim propagandası yaparken ilk önce emekli maaşlarını artırıcam diyor. Emekli maaşıyla insanların oyunu toplamak çok basit bir hareket. CHP'li milletvekillerine baktığımız zaman birçoğunun iktisat okumuş olduğunu görüyoruz. Bir de biraz komünist tayfaya yakın oldukları için ekonomi onlar için önemli. Kemal Kılıçdaroğlu iktidara gelirsem Kemal Derviş'e teklif götürürüm demişti ekonominin başına geçsin diye. Bu da başka bir örnek. Kürtçülük vs. sebebiyle son dönemlerde böyle konular hakkında konuşmaları onları böyle kültürel çatışmalar sınıfına sokmaz. CHP'nin geldiği son noktayı değil de kuruluşundan bugüne bütün değerlendirmek gerek.

  • dissendium  (07.05.16 02:14:52 ~ 02:15:51)
CHP'yi ne sivil toplum, ne devlet yönelimi tarafına koyarım ben. İki tarafa kayan, farklı mv'ler tarafından söylenmiş onlarca söylem vs. var. direkt ekonomik çatışmalarda olur. MHP kültürel devletçi, AKP kültürel ekonomik, hdp kültürel sivil toplum derim ayrıca.

  • noluyo yaa  (07.05.16 02:25:52)
mhp................| hdp
--------------------------
akp + eski chp | yeni chp
  • feel the blanks  (07.05.16 02:33:06 ~ 02:35:13)