bilgisayarı tv kartı kumandasıyla kapatmak

Bilgisayarımda kullandığım bir skyvision dijital tv kartı mevcut. Yattığım yerden tv izlerken uykum geldiğinde tv kartının kumandası ile bilgisayarı kapatmak istiyorum ama ne yaparsam yapayım tv izlediğim programı kumanda etmiş oluyorum. İşletim sistemi XP Pro, ProgDVB programıyla tv izliyorum ve programa kumanda etmeden doğrudan bilgisayarı kapatacak program/komut/işlem bilen var mıdır?

kumanda mouse gibi kullanilabiliyor benimkinde. ayari felan olmasi lazim. numarali tuslarla oku saga sola yukari asagi felan hareket ettirip ortadaki tusu da klik olarak kullanabiliyorum.

  • mandayuvasi  (03.08.07 11:51:47)
girder işinize yarayabilir, yaramasa da oradan hareketle başka bir şeyler bulunur sanırım.

  • sharpenter  (03.08.07 13:11:48)
windows media center işletim sisteminde bu mümkün? ancak bu işletim sistemine uyumlu bir tv kartı ve kumandaya sahip olmanız gerekli.

  • winsome  (03.08.07 13:15:48)
pc kapat isimli küçük bir program yardımıyla yapabilirsin. program bende mevcut istersen mailine gönderebilirim. çeşitli ayarlarla bilgisayarının kapanmasını sağlayabiliyorsun. mesela belirttiğin bir sürenin dışında, herhangi bir program sonlandırıldığında falan da bilgisayarı kapatıyor. yani kumandadan tv izlediğin yazılımı kapattığında bilgisayarın da kapanacaktır.

  • oldtimer  (03.08.07 13:42:23)
oldtimer: kumandadan kapatamadığım için, bilgisayar kapatma programını zamanlayarak kullanıyordum. önerdiğiniz pckapat programdan çıkınca tv yi de kapattığı için işe yarar diye tahmin ediyorum, onu deneyeceğim. başarılı olursam buradan tekrar duyururum.

uygulama sonucu edit: kartın orjinal yazılımı olan programı (kumanda algılayıcı dahil) hiç çalıştırmadan progdvb yi açıp PCKAPAT programıyla da kapandığında bilgisayarı kapatacak şekilde gösterirsek on/off tuşuna bastığımızda progdvb den sonra bilgisayar da kapanıyor. Soru cevaba kavuştu. Çok teşekkür ediyorum.
  • gregor sarmisaa  (03.08.07 17:36:03)