vasi olmuşum bu nedir? [capsli]

Vasi olunca ne oluyor yani? Miras mı kaldı acaba :D

edit: karara çıktıysa sonucu nasıl öğrenebilirim.,

EDİT2_
@dahili işte nolacak yani ?
@want2die nin dediği gibi ben mi yatcam amk :D

evraktan bir şey anlaşılmıyor ama sanıyorum cezaevindeki yakınınıza vasi olarak atanmışsınız.

  • dahili meddah  (15.04.16 08:36:57)
yahu komik olmayın ne ceza yatması.

cezaevine giren yakınınız muhtemelen vasi atanması için sizin isminizi vermiş. vasi de hakları bir şekilde kanunen kısıtlanan kişilerin haklarını kullanabilmesi yetkisi devrettiği kişi olarak tanımlanabilir. gidip onun için bir avukata vekalet verebilirsiniz örneğin.

içerdeki kişiyle görüşmüyor musunuz siz? hiç mi haberiniz yok bu olaydan anlamadım ki?
  • dahili meddah  (15.04.16 08:55:43)
yalnız vasilik davasına çıkmadan vasi olamazsınız, hükümlü yakınınız vasilik için sizi önermiş. mahkemeye çıkıp kabul edip etmediğinizi beyan edeceksiniz. ona göre sonuçlanacak.
hükümlüler haklarından kısıtlı olduğu için, bazı işlemleri onun yerine yapma vazifesi diyelim. örneğin maaşını çekip, cezaevi hesabını yatırmak vs.

  • red g  (15.04.16 09:08:34)
vasi atanmasında hükümlü yakınıysanız duruşma olmuyor, sizi telefonla arayıp siz neyi oluyorsunuz, üstünüze malınız mülkünüz var mı, hükümlünün malı mülkü var mı, aranızda husumet var mı diye soruyorlar sadece. 1.5-2 ay içinde karara çıkıyor.

  • kimlanbu  (15.04.16 09:23:30)
cezaevine kayyum olarak atanmışsın h.o

  • gone with the sin  (15.04.16 10:16:01)
Arkadaşlar bu insan benim biyolojik babam fakat annem ve babam ayrıldığından beri görüşmüyoruz. Belki para kalmıştır para kaldıysa alırım yatışsa yatmam nasıl olduğunu nasıl öğrencez?

Kayyum nedir ya :D
  • athena  (15.04.16 10:30:12)
vasi dedilen şey, şu notere gidip vekil atıyorsun ya şu şu işleri benim adıma yapabilir diye, onun aynısının her hangi bir sınırlamasının olmadığı hali, yani vasi olarak atanırsan o kişinin mal varlığı üzerindeki tüm kontrolü senin eline geçer, onun adına alım satım yapabilirsin, kararlar alabilirsin vs. sen = o yani.

  • selam  (15.04.16 10:51:13)
ne ceza yatması yahu, başkasının yerine ceza mı yatılır. (bkz: cezanın şahsiliği)

babanız sizi vasi olarak istemiş, kendisi hapiste olduğu sürece kısıtlı olacak. tüm resmi işlemlerini siz yapabilecek, kendisinin verdiği kararlara müdahil olabileceksiniz.
  • mrtkbl  (15.04.16 10:58:25)
dışarıdaki işlerimi evladım halletsin demiş baban. para veya ceza yatma yok.:)

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (15.04.16 11:49:26)
"Para kalmışsa parasını alırım heheh" diye düşünüp vasisi olma, paranın yönetimi sende olacak ama hakkını kötüye kullandığın anlaşılırsa davalık olursun

  • ambrosia  (15.04.16 11:50:10)
Ya çok özürdilerim ama varis olarak o mu atamış mahkeme mi?

  • athena  (15.04.16 13:11:46)
varis değil vasi.
kendisi öneri yapar, kabul etmeme hakkınız var. mahkeme karara bağlayacak. hasımlığımız var dersen atamaz.

  • red g  (17.04.16 14:55:42)