şu cümleden ne anlıyorsunuz?

Şimdi ben okulu uzatmış ve alttan bir çok dersi olan biriyim. Veremeyeceğim mat 1 dersi var kesin olarak. Şimdi diğer derslerin hepsinde nasıl şekilde başarılı olmam lazım. aşağıda yönetmelik maddesi var. buna göre mat 1 verenlerin oldugunu duymuştum.

Bir yarıyılda/yılda kayıt olduğu derslerin bütünleme sınavları sonucunda sadece daha sonra alacağı hiçbir derse önşart olmayan bir derste başarısız, fakat diğer derslerin tümünde başarılı olan bir öğrenci, o yarıyılda/yılda başarılı olduğu derslerin kredilerinin toplamı başarısız olduğu dersin kredisinin en az üç katı, başardığı derslerden sağladığı basan notlarının ağırlıklı ortalamasının en az 70 (yetmiş) olması ve bir dilekçe ile başvurması halinde tekrarlamak zorunda olduğu bu dersi fakülte yönetim kurulu karan ile başarmış sayılabilir. Bu durumda, diploma derecesinin tespitinde, öğrencinin o derste en son girdiği sınavda aldığı nota göre hesaplanan basan notu esas alınır ve "Not Durum Belgesi " ile "Diploma Defteri" nde öğrencinin o dersi bu fıkra uyarınca başarmış sayıldığı belirtilir...

öncelikle bundan sonra alacağın herhangi bir dersin koşulunda mat 1 dersini geçmiş olma şartı aranmamalı.

mat 1 dersinin kredisinin 3 olduğunu varsayıyorum. mat 1 kaldığı takdirde o dönem en az 9 kredilik daha ders alıyor olman gerekiyor. yani toplamda en az 12 kredilik ders alman gerekiyor. mat 1 harici tüm derslerini vermen ve bu derslerin geçme notlarının ortalamasının 70 olması gerekiyor. örnek verecek olursam mat 1 kaldı. onun dışında 5 dersin daha var.bu 5 dersin 3 ünü 70 ile, 1 tanesini 60 bir tanesini de 80 ile geçtin. bu durumda (70+70+70+60+80)/5 = 70. geçebiliyorsun böylece.

edit: tabi ben kabaca 70, 60 diye toplayıverdim. 3 kredilik dersi 70 ile 5 kredilik dersi 60 ile geçmen durumunda [(3*70)+(5*60)]/8 gibi bir hesaplama olabilir. eğer diğer derslerin kredi sayıları eşit değilse öğrenci işlerinden hesaplattır durumu.
  • emrag  (08.11.09 18:18:51 ~ 18:21:19)
şimdi sen mat 1 i veremiycen o cepte tamam.
toplam sayısı x olan diğer derslerin sınavlarına girip çıkıyosun ve üstün bir başarıyla hepsini veriyosun.)bu totalde x olan derslerin hepsinin geçme notunu topladığında ortalaman en az 70 olmak zorunda oke!zati diğer türlü geçemiyon!!!!!!
şimdi gelelim can alıcı noktaya; mat dersin kresi diyelim 8se,senin diğer geçemediğin derslerin toplam kredisi en az 24 olmak zorunda.önemli olan zaten 24 krediyi toparlayabilmek.kredin yetmediği takdirde kolay olan dersleri tekrer al derim ki total krediye ulaş!
ne çözdüm be:)
  • nhl  (08.11.09 18:20:31)
10dan fazla ders alıyorum ben. mat1 dersinin kredisi 3 diğer derslerinde 3. ( sadece 1-2 tanesinin kredisi2) ayrıca bu derslerin içinde tasfiye olan 5 ders var. onların kredisi hala 3 müdür? bence 3tür. sanırım bu yoldan gitmek daha mantıklı. tüm derslerden ortalamayı 70 yapıp mat 1 i vermek. bunu diğer dönem için de yapabiliyorum galiba?. cevaplarınız için sağolun.

  • x factor  (08.11.09 18:33:23)
butun bunlara ek olarak fakulte yonetim kurulu dilekcenizi kabul edecek ki basarili sayilabilin. yani olme esegim olme. diger derslerin agirlikli ortalamasini 70 getirmektense "mat 1" de dahil, hepsinden gecer notu almak daha makul gibi gozukuyor. "mat 1" zaten "mat 2" yi bagliyordur en kotu. ha diyelim ki baglamiyor ve siz zaten "mat 2" yi gectiniz, o zaman "mat 1" i hayli hayli gecersiniz. hoca problemi mi var, baska hocadan alin. kendinize guvenin yeter.

  • dahicocuk  (08.11.09 18:33:25)
valla sorun bende ya. lise 1 den beri matematik almadıgım için sorunun içinde " evet buraya 2kn+1 koyuyoruz sin@ 270 -1 zaten..." diye açıklamaya bile aşina değilim ben abi. yani 2nk+1 i nasıl koyuyoruz ne bileyim sin 170 kaç tan 60 kaç. neyse yarın bir vizeye giricem artık bir şeyler yapabilirsem bir şekilde devam ettiririm.

  • x factor  (08.11.09 18:36:50)