macbook pro 13" - 2.53Ghz

bundan alsak mi almasak mi seklinde klasik bir sorum var sizlere.

siz de soracaksiniz ki ne icin aliyorsun?

1. simdi kimi internet sitelerinde yeni macbook pro vs vs haberleri gordum. mac os x'e yeni macbook pro support'u mu eklemisler ne olmus. sadede gelirsek, beklemeli miyiz yeni model 13" icin, cikar mi bu aralar? yoksa alalim mi?
ek: acalim bunu, yeni mbp support'u eklenmis diyerek, yeni modellerin yakinda aciklanacagina dair bir isaret olarak gorulmus. quad core falan. bir de yenisi cok onemli degil, su ankilerin fiyati duser diyerekten dusunuyorum.

2. alin dediginizi farzediyorum. mbp kendime degil, esime yani bir bayana almayi dusunuyorum. guzel gorunmeli, ki macbook pro gayet guzel gorunuyor. (oyun oynanmayacak. ben oyunlarimi kendi acer'imde canavar gibi oynuyorum masallah kaya gibi. ayrica gibisini salla, cidden kaya, 5 kilo.) kullanilmasi muhtemel programlar

matlab
comsol
office
internet aktiviteleri

matlab ve comsol'un sanirim mac os x versiyonlari da var. nasil performans verir?

3. esim daha onceden samsung nc10 netbook sahibi idi. 10 incden 13 ince gecmek konusunda kafasinda soru isareti mevcut. nedir tasinmasi, zor mudur, ne kadar hissettirir agirligini?

4. fiyat etiketinde 1300 euro yaziyor. bir avrupa ulkesi icin nasildir bu fiyat?

tesekkurer.

1. soruyu anlamadım :) ama "production line yenilecekmiş, doğru mu?" gibi algılayıp yanıtlayayım... boşverin yav. benim mbp ilk çıkanlardan, aldıktan üç ay sonra bissürü bişi yenilediler ama ben 4 senedir canavar gibi kullanıyorum.

2. matlab güzel çalışıyordu ama comsol'u bilmiyorum. yine de kafaya takmayın, bunlar intel çip olduğundan windows kurulup dual boot yapılabiliyor (bkz: bootcamp).

3. 13 inç (netbook kadar olması) bence gayet taşınabilir. benim mbp 15.4 inç bir de netbook'um var, taşıyorum yani :)

4. türkiye ile ab fiyatları aynıdır. ama abd fiyatları neredeyse yarı yarıya. olanağınız varsa oradan alın. ayrıca macbook'u da alternatif olarak düşünebilirsiniz.
  • no avalon  (05.11.09 13:01:25)
@no avalon: kendime cevap vereyim.

4. yok yahu. yari yariya fark yok abd ile bendeki fiyat arasinda. abd'de bu alet netten 1500dolar (~1000euro) 300 euro fark ediyor. abd'ye gitme ihtimalimiz cok dusuk oldugundan buralardan bakiyoruz.
  • fdegir  (05.11.09 13:10:50)
store.apple.com

yok yav, 1200'den başlıyor. düşük sales tax olan (mesela new jersey - %4) 1300'ün altında alabilirsiniz. ama en düşük konfigürasyonu. aynı modelin türkiye fiyatı kdv dahil 1400 euro civarı (3128 tl- store.bilkom.com.tr

mesela apple almanya'ya baktım, kdv dahil 1,149 euro.(store.apple.com yuh olsun bilkom'a şimdi ama...
  • no avalon  (05.11.09 14:23:47 ~ 14:24:45)