telefonun ömrü - android vs. ios

mesela iphone 4 ve 4s bitti diyebiliriz. bi nebze 5 yavaş yavaş da 5s bitiyor. çoğu şu an güncel olmayan versiyonlarda kullanılıyor dolayısı ile bazı appleri desteklemiyor. geçişlerde vs. sürekli kasıyor, yavaş. yani telefon fiziksel olarak sağlam olsa da, temiz kullansan da bir süre sonra kendiliğinden ölüyor.
bu bahsettiğim ios içindi. android tecrübem hiç olmadı. bu 'ömür' olayı andoid telefonlarda da var mı ios a kıyasla nasıldır acaba?

tersini dün sormuştum ben de www.eksiduyuru.com
androidde yazılımdan kaynaklı yavaşlamanın daha çabuk gerçekleştiğini söyleyebilirim. ben apple ürünü almayı düşünüyorum sırf bunun için.

  • yons  (24.03.16 11:16:35)
android baştan bitmiş bişey bence. ipod 4 kullanıyorum 6 sene bitiyo sanırım. evet takılıyo artık. ilk 5 sene boyunca hiç kapanmadı bu alet. bir gün de dinlenmedi. son aylarda resetliyorum, sorunsuz devam. eskiden iki haftada bir şarj ediyordum. hala bir haftadan önce şarj istemiyor. şimdi bu ipoddu. iphoneda da 4 kullanıyorum yine çok eski bir telefon. şarjı artık sadece bir gün gidiyor. ama diyelim ki fikfik telde oynamadım iki gün de gider. takılmıyo akarı kokarı yok. android denilen şey 1 senenin sonunda istersen bi kere saate bile bakma ne şarj kalır ne bişey.

  • mula  (24.03.16 11:17:27)
var ama zaruri degil. ideos x5 diye dandik bi android cin mali telefonu 3 sene kullandim. kasmaya takilmaya baslayinca root yapip guzel bi rom attim. ilk gunku gibi oldu. benden sonra yillarca aile bireyleri kullandi. ama tabi uygulamalarin buyumesiyle meydana gelecek kacinilmaz bi yavaslama olacaktir zamanla.

  • icim urperiyor  (24.03.16 11:18:40)
iphone 5s kullanıyorum hala yağ gibi akıyor. annem de 4s kullanıyor. onunki de yağ gibi akmasa da kullanılır durumda hala. bir ölme durumu yok yani.
android ise tam tersi, esas hemen ölen android.

  • sta  (24.03.16 11:19:06)
@mula

elimdeki android telefon bir senelik. full mobil internet acikken bi gun icinde 5 saat ekran suresi aliyorum. wifi ile 6 saati geciyor.

farkli yorumlarin sebeplerinden biri de su, ios sadece apple urunlerinde kullaniliyor. firmanin amaci prensibi belli. ama android yuz tane marka tarafindan kullaniliyor. siz kalkip da musteriyi umursamayan samsung gibi bi markadan telefon alip stock halde kullanirsaniz hem yazilimsal hem donanimsal sikintilar yasarsiniz. kullanici odakli is yapan markadan alirsaniz tepe tepe ozgurce kullanirsiniz.
  • icim urperiyor  (24.03.16 11:22:21)
android tarafında stock rom kullanan cihazları tercih edersen os kaynaklı ömür durumu uzatırsın. google'ın kendi için ürettirdiği nexus modelleri başını ağrıtmaz. ios tarafına yeni geçtim ben 6s ile. göreceğiz bakalım ne kadar ömrü olacak.

  • asbestos  (24.03.16 11:23:43 ~ 11:39:57)
zaten yazmış arkadaşlar, android bu konuda çok daha kötü. stock rom kullanırsan bu süreyi uzatırsın evet ama ios kadar olmaz, olmuyor.

  • washe  (24.03.16 11:33:28)
stock kelimesini yanlis kullanmis olabilirim ben ilk mesajda. bahsettigim samsungu uzerinde gelen surumle ve icinde gelen gereksiz uygulamalarla kullanirsaniz sikinti olur, ama ham android kullanirsaniz akici ve stabil olur nexus cihazlar gibi. yine de takilirsa ozel hafif romlarla bu omru daha da uzatabilirsiniz.

  • icim urperiyor  (24.03.16 11:58:16)
samsung galaxy s3'üm var. hala taş gibi sorunsuz çaışıyor. aynı anda alınan iphone4s çöp olalı bir seneyi geçti.

ben iphone 5s aldığımda 6 ay zor kullanıdım, telefon çöpe gitti.

herkes android telefonlar daha çabuk çöp oluyor diyor, ama benim yaşadıklarım tam tersini söylüyor.

p.s. telefonun hiçbişeyini değiştirmedim. ne rom, ne root ne bişey. s3'ün şarjı hala tüm gün 3g açıkken idare ediyor.
  • babilbaligi  (24.03.16 12:20:36)
herkesin tecrübesi farklı belki ama; galaxy s3 hala çalışıyor olsa da yazılım desteği biteli en az 1 sene olmuştur sanırım. 4s ios'un son güncellemesi 9.3'ü alabiliyor.

  • washe  (24.03.16 12:37:04)
Telefonun son güncellemeyi alması önemli tabi ki ama güncellemenin donanımsal olarak desteklenmesi de önemli. Ram vs. Kastediyorum. Bende de s3 var 3 4 senelik. Cyanogenmod ile idare ediyorum. Çok da akıcı değil telefon. Bazen hatalar alıyorum. Bazı özellikleri stock romla beraber kalktı mesela. Eğer beklentim yüksek olsaydı 10 kez değiştirmiştim bu telefonu. Bence Androidin ömrü en fazla iki sene. Cabuk eskiyip ağırlaşıyor. Sürekli romdur, formattır, uğraşmak gerekiyor. Ios hakkında yorum yapamayacağım ama o kadar paraya da yazık bence.

  • olutaklidi  (24.03.16 15:46:39)