İlaç Kutusu Üzerindeki Karekodsuzluk

Merhaba arkadaşlar,

Ben geçen gün internetten ligone (probiotic multivitamin) adında bir vitamin hapı aldım. İnternetten aldığım için biraz kaygılıydım lakin bildiğim kadarıyla artık bütün ilaçlarda karekod olmak durumunda imiş. Ordan bakarım emin olurum diye düşündüm. Bu ilaç geldi dün bana kargoyla. Lakin üzerinde yalnızca barkod var, karekod yok. Merak ettiğim şey acaba vitamin diye ilaç kategorisine girmiyor mu? Yani karekod bunda zorunlu değil mi? Ya da ilaç çok mu eski?

İlk olarak birkaç eczaneye sormuştum bu ilacı, bunlardan biri "o ilaç 2010dan beri üretilmiyor" falan gibi bişey dedi. Bana pek inandırıcı gelmedi bu açıklama ama extra bir bilgi olarak yazayım dedim.

İlaç kutusunun üstünde rc farma ilaç kimya sanayi falan yazıyor. Baya sitesi, farklı ürünleri de var.

Bu hapların güvenilir olduğunu veya güvenilir olmadığını nasıl anlayabilirim?

üretim tarihi ve skt ne yazıyor?

  • cekilmis gayfe  (24.03.16 11:04:13)
Üretim tarihi yazmıyor. Son kullanma tarihi 10.2018

  • sansar111x  (24.03.16 11:06:06)
üretici firmayı bi google'dan şaapsana

  • cekilmis gayfe  (24.03.16 11:11:25)
Sitesi şu: www.rcfarma.com
Söz konusu ürün de o.

  • sansar111x  (24.03.16 11:16:09)
eczacı değilim ama bildiğim kadarıyla ilaçların internetten satışı yasak. internetten aldığınıza göre gıda takviyesi niteliğinde bir üründür. bunların üzerinde karekod olması zorunlu değil sanırım.

  • inheritance  (24.03.16 12:39:46)
@inheritance teşekkür ederim bilgilendirme için. İlacın içeriği bazı vitamin ve minerallerden mütevellit. Dediğiniz gibi sanırım.

  • sansar111x  (24.03.16 12:53:27 ~ 12:53:40)
Sahte olabilir bilinen markalara yönelin

  • hasmetizm 2046  (24.03.16 16:01:21)
Karekodun mantığı şu:

İlaç daha üretilirken ilaç üzerine üretici firma tarafından kod basılır ve bu kod sağlık bakanlığı ile paylaşılır.Eczanede ezcacı ilacı size verirken kodu okutur bu sırada sağlık bakanlığı database'ine bağlanır ve düşümü yapar.Bu mantığa göre internetten aldığınız bu üründe kod gerekliliğinin mantığı yok.
  • turkuaz  (24.03.16 16:14:55)
@hasmetizm hiç bir markayı bilmiyorum bu alanda.

  • sansar111x  (24.03.16 16:22:23)
@turkuaz Belirttiğiniz şekilde de bir faydası olabilir tabi ama halka "sahte ilaç testpiti" şeklinde arz ediliyor. Tabi anladığım kadarıyla bu tür ürünlerin eczene dışında satışı yasak imiş. Arkadaşın gıda takviyesi diye belirttiği haplarda da demek ki ne eczanede satma zorunluluğu var dolayısıyla ne de üzerinde karekod bulundurma zorunluluğu var.

  • sansar111x  (24.03.16 16:27:05)
solgar ve gnc en meşhurları

  • hasmetizm 2046  (24.03.16 17:44:48)