Dis teli ciktiktan sonra bozulma

Merhabalar, dun dis tellerim cikti. Doktorum yarin plastik sabitleyici vericem onu kullanicaksin dedi ama benim simdiden on iki disimin arasi acildi. 3 yil tel taktim, baya moralim bozuldu bu duruma. Arkadaslarim arkadan sabitleyici takmaliydi metal dedi, o plastigi takinca duzelir mi? Doktoruma sabitleyici takar misiniz dedim gerek yok dedi. Ne yapmaliyim :(

Benim ortodontistim arkadan tel de takmisti, ona ragmen su an alt dislerim ilk halinden daha kotu durumda. O teller de cok fayda etmiyor, bozulacaksa bozuluyor saniyorum. Plastik seyi hic duymamistim.

  • yuzır  (28.01.16 21:48:54)
Sabit telden (retainer diyorlar) kesinlikle taktır. Gerekirse başka doktora git ama taktır. Fakat o tel sürekli duracak. Yıllar sonra yapışkanı eriyip çıkarsa dişler yine bozuluyor çünkü. Yeniletmen gerekiyor.

  • mandalina kokusu  (28.01.16 21:51:42 ~ 21:53:59)
evet, retainer deniliyor sanırım. arkadan takılan tel. benim ortodontist de baya rahat ve paragöz bi' adamdı. kuzenimden duymuştum retainer'ı ve onun doktoru eğer bu takılmazsa dişlerin eski haline dönme olasılığı var demişti. ben de bunu duyunca 38373838 kez söyledim de öyle ikna ettim adamı, eminim takmazdı bu kadar ısrar etmeseydim. sen de üstüne düş, o kadar emek vermişsin, boşuna gitmemesini istememek en doğal hakkın. mutlaka taktır ama ek olarak vereceği damaklığı da tak mutlaka.

ayrıca, o ön dişlerindeki açıklık da geçicidir muhtemelen. tel tedavisinden önce dişlerimde boşlukla alakalı bir sorun olmadığı halde tedaviden sonraki günlerde bende de olmuştu ufak bir boşluk. sebep sanırım diş eti çekilmesi. tedavi boyunca dişlerine ne kadar özen göstersen de tel takmamış biri gibi olamıyor o süre boyunca. birkaç haftaya düzelir seninki de, telaş etme.
  • veronica supertramp  (28.01.16 21:56:21)
cok tesekkurler cevaplariniz icin, evet cok zahmetli bir tedaviydi ve ilk gunden arasi acilinca ne kadar uzuldum anlatamam. Retainer dediginiz seyi tekrar soyleyecegim, neden takmak istemiyor anlamadim. Umarim kapanir araliklar :(

  • ismoreto  (28.01.16 22:03:39)
ben 12 sene tel taktım, teller çıktıktan 1 hafta sonra dişlerimin ortası ayrılmaya, alt dişlerimden biri geriye gitmeye başladı bile. abim de tel taktı, onun dişleri de seneler içinde az çok bozuldu tekrar.

plastik zımbırtıyı da sürekli olarak takmanız gerekiyor, her gece demişti bana dişçim. ben bıraktım kullanmayı, zira inanılmaz sıkıldım diş olaylarından.
  • nice tnetennba  (28.01.16 22:44:32)
Tellerim vardı çıktı. sonra uzun bir süre şeffaf kalıp kullandım. Termoplastik kalıp. Onların da görevi bitti. 3 gün önce retainer taktırdım. Alt çeneye takıldı. Üste de takılacak. Tanesi 200 lira. Ortodonti müdahalesi dişleri bir düzende tutmak içindir yani dişler sürekli hareket halindedir (mobilite) ve tedavi bittikten sonra dişlerin son halini retainer ile sabitlemezsen onca emeğin ve paran çöpe gidecektir. Retainer ile hayatının sonuna kadar birlikte olacaksın. Şu anda alt ön dişlerimin arka kısmı göbek yapmış gibi, bombe yapmış gibi hissediyorum. 3 günde bayağı alıştım dilimi sürtünce hissediyorum umarım daha da alışırım.

  • AWD  (28.01.16 23:36:19)
Bu kadar kısa sürede gözle görülür bir açılma olması zor gibi. Dişler serbest kalınca sağa sola kaçar bunu hissedersin ama o kadar da olamaz. Çok az olabilir belki ama tekrar müdahale edince eski yerlerine gelirler boşluk kapanır. Takma kafana.

  • AWD  (28.01.16 23:39:05)
Geçen hafta tellerimi çıkardım ben de :) üç dört gün sonra zorla giren diş ipi pat diye girmeye başladı sonra boşluğu gördüm. O plastik şeyi taktım 6 gün sonra tekrar birleşti şimdi :) ama çile ya yemin ederim bi bitmedi

  • anarsika  (28.01.16 23:55:15)
bana da arkaya tel takılmadı. onun yerine iki günde bir gece yatarken şeffaf kap takıyorum. günlük hayatımı etkilemiyor hem de ağzımda tel mel olmuyor.

  • ruhen hastayim ben  (28.01.16 23:56:30)
Retainer takılmasını şiddetle tavsiye ederim, kendi doktorunuz yapmıyorsa başka yerde yaptırın. Retainer takıldıktan sonra kırılabilir -tıpkı braketin kopması gibi- fazla ihmal etmeden tekrar yapıştırmaya gidin. O şeffak plak -essix/sx- pekiştirici bir plaktır doktorunuz önerdiyse kullanmalısınız, ama hijyen problemleri ve kırılıp kaybolması sebebiyle çok fazla sevmiyoruz.
Not: Diş hekimiyim.

  • agresif obez  (29.01.16 00:38:55)