YÜzüklerin efendisi hakkında soru spoiler

tvde denk geldim. Biraz baktım kaçncı kez olsa da.

Mesela gandalf büyücü ama büyü kullanmıyor savaşta, en fazla nazgüllere ışık açıyor. Fİlme özgü bir şey mi, kitapta yapıyor muydu?

Blackgatese gidiyor orda yzük yok olunca birden yıkılıyor. TÜm orc uruks filan ölüyor mu? Dağdaki troller goblinler, örümcek hepsi mi ölüyor yoksa kalanları temizlyorlar mı? O savaştan sonra mutlu bir dünya mı oluyor?

minastrith ve önceki helms deep savaşına niye elfler destek vermiyor. Ordu yollamıyor. geçri helms deepte vardı az da olsa ama azdı yine.

1- Orta dunya'da büyü kullanması yasak genelde. Gandalf'in gorevi daha çok orta dunya halklari arasinda bi sorun varsa bunları çozmelerine yardımcı olmak. Akıl veriyor.

2- Yuzuk savasindan sonra orta dunya'da ork, goblin temizliği yapılıyor. Tolkien ilerisi hakkında pek bir şey yazmadı ama mutlu bir orta dünya oluyor sanırım.

3- Filmde geçmiyor ama elfler kuyutorman'da sauron'la savaşıyordu zaten. Ayrıca elfler yavaştan orta dünyayı terk ediyordu. Zamanları geçmisti. Mazi olmustular. Bu arada kitapta helms deep'te elfler yardıma gelmiyordu sanırım.

Yanlış da olabilirim şimdi, ne zamandır boşladim orta dünyayı.
  • efreet sultan  (05.01.16 16:42:26)
1. gandalf düşük seviye bir melek. istari diyorlar o ve diğer 4 büyücüye. sadece kendi seviyesinde olanlara büyü kullanmaları emrediliyor. onun haricinde peygamber görevi var. doğru yoldan sapmasın yaşayanlar falan filan. öyle oraya nova at, buraya inferno bitir orcları gandalf diye bi görev atanmamış.

2. hepsi ölmüyor. sauronun iradesi yönetiyordu zaten onları. o irade ortadan kalkınca doğuda, mağaralara kaçtılar. bunlardan pek bahsedilmiyor. insanlık için bi tehdit oluşturmuyorlar artık.

3. ortadünyada çok fazla elf, cüce yok aslında. netten baktım şimdi o sıra lorien ve mirkwood elfleri dol guldur güçleriyle savaşıyormuş. az sayıdaki cüce de savaşıyordu kendi topraklarında. kitapta elfler yardıma gelmiyor, filme özel o. bi de yardım etmek zorunda değil gibi bir şey. nasıl olsa ölümsüz diyarlara gidecekler.
  • glamdr1ng  (05.01.16 16:51:27 ~ 16:54:08)
Duyuru sahibi açık açık spoiler yazmış, "daha fazla spoiler vermemek için" muhabbeti yarıda kesiyorsunuz.

Anlatın aga, okuyoruz işte.
  • pulsartgr  (05.01.16 19:33:19)