Hesabı kimin ödeyeceği gerginliği

Sözlükte yine hortlamış, benim de aklıma takıldı. Çünkü hesap ödeeyen erkeklere muhtaç ya da amsalak gözüyle bakılıyor. Öte yandan hesabının ödenmesine izin veren kız da orospu kaltak oluyor yazılanlardan anladığım kadarıyla.

Hesap ödeme konusunda genelde şöyle yapıyorum. Bir erkekle ilk defa bir yere çıktıysam maddi durumu kötü değilse ( öğrenci falan değilse) hesabı ödemesine izin veriyorum arkadaşlar. Yani genelde böyle yaptım ki bu çoğunlukla bana yazan erkeklerle buluşmalarımda oldu. İlk buluşmada zaten çoğunlukla kahve falan içmişimdir. Max 10 tl lik kahve için de hesap kavgası etmek ayıp değil mi?Neyse, bu kişilerden sonra gıcık olup hiç arayıp sormadıklarım oldu. Başlık hortladıkça içime oturuyor. Arkamdan laf etmişler midir? Kaşar nasıl da hesabı ödetti demişler midir? Bilmiyorum, 10-20 tl için bu lafı ettilerse gerçekten çok ayıp. Benim amacım kar elde etmek falan değildi sadece gereksiz karmaşa yaratmamak için ve tutar da düşük olduğundan ödemedim.

İkinci olarak ise mesela normal arkadaşlarımla olan buluşmalarda bazen sadece bir çay içiyoruz. Adam iki üç tl yi ödemeye yelteniyor. Hiç ses çıkarmadığım zamanlar oldu. Şimdi adam koskoca meslek sahibi kelli felli maaşlı birisi. iki üç tl için arbede çıkarmak ne bileyim ayıp geldi. ama mahçup da olmadım değil.
sorun şu ki böyle düşük meblağlı harcamaları ödemek için yeltenenlere müdahale etmiyorum. çünkü genelde hesap defterini erkeğe uzatıyorlar, ve ben ne yapacağımı bilemiyorum. benden hoşlanan bir erkek toplam üç buluşmamızda bana starbucks kahve ısmarlamıştır. ödemek istedim ama ödetmedi. sonrasında irtibatımız kesildi. umarım arkamdan kaşar pislik dememiştir.

Yani aslında bana göre maddi durumu iyi olan bir erkeğin arada sırada ufak tefek şeyler ısmarlamasında bir sakınca göremiyorum ben arkadaşlar. Buna bu kadar nefretle yaklaşılacak ne var anlamıyorum. Sonuçta silah zoruyla ısmarlatmıyorum ya da hesap geldiğinde tuvalete gitmiyorum. Arkasından ödediğin üç kuruş hesabın lafını etmek gerçekten çok ayıp.

Siz erkekler ( parası olan bir çalışan olduğunuzu varsayıyorum) örneğin yeni tanıştığınız ya da buluştuğunuz biriyle oturduğunuzda 20 tl hesap gelse ve bunu ödemek için yeltenseniz ve ödeseniz. yine de kız hakkında ardından laf eder misiniz?

ya kalkıp kasaya ödeyemiyorum da çünkü ekseriyetle birlikte kalkıyoruz.

Duyuruda çeşit çeşit insan var, internet burası trolleri fazla umursamamak gerekli. Onun dışında işleri dengede tutmakta yarar var. Ne kimseye yük olmalıyız ne de kimsenin bizim üstümüze yük olmasına izin vermeliyiz.

Kimileri dışarıda harcanan her parayı israf olarak görür. Onlarla dışarıda görüşme. 3 lira da olsa dışarıda çay içmeyi sevmeyeceklerdir, kazandıkları para müktarından bağımsız olarak.

Bir de kadınları fazla tanımıyorlar. Her kadın şöyledir böyledir genellemesi fazla yapıyorlar. Zamanla öğrenecekler ya da erkekler hakkında genellemeleri olan bir kadınla (erkek dediğin kıskanmalı, erken dediğin güçlü olmalı...) evlenip hastalıklı aileler zincirine bir halka olarak eklenecekler.
  • Traveller  (24.12.15 21:34:49 ~ 21:40:37)
ben hesap kavgasını sevmiyorum. randevu olmasa da bir kadınla bir yere gittiysem de hesabı ben öderim genelde. düzenli görüştüğüm yakın arkadaşlarımla farklı oluyor o ayrı.
ama kadın erkek ilişkisinden bağımsız da hesap kavgasından hoşlanmıyorum. karşımdaki benden önce davranıp hesabı ödemeye yeltendiyse de engel olmam. ben yeltendiysem ve laf eden olursa bir dahaki sefere de sen öde der geçerim.

  • dinsiz adam  (24.12.15 21:35:37)
Etmem.

  • bigbadabum  (24.12.15 21:36:02)
sevgilimle ilk disari cikip para harcadigimiz dönem, ki ögrenciyiz hala, sürekli ben ödüyordum, özellikle restoran vs ise, ancak icten ice biliyordum ki, o da bu durumdan hosnut degildi, parami kabul etmemeyi isteyecek, kendi ödemek isteyecek, kullaniyor gibi gözükmemek ya da benim ekonomimi sarsmamak isteyecek, hatta bu ugurda bir yerlere oturup yemek yemekten kacinmaya baslayacakti.

bu yüzden belli etmeden, ufak seyleri ödemesine hep izin verdim. restoranda ben ödüyorsam, yolda misir veya su alinca ben ödeyeyim bu sefer dediginde ses etmedim, böylece hem onun gönlü oluyordu, hem de bu gereksiz para mevzusunu kapatiyorduk.

simdilerde para mevzusu hic acilmiyor, bazen ben bazen o ödüyor ev alisverisinde, udfak tefek seyler gene onda, disari cikmalar ya da jestler hala bende. konusup maddelesmedik, anlasmadik, otomatikman cözüldü. iki taraf da mantikli ise yoluna konuyor zaten.

ama senin dedigine gelirsek, sevgiden ziyade "potansiyel" gözüyle bakiliyorsa, sonrasinda da red yeniyorsa, yapilan her harcamaya bana ödetti kevase seklinde bakabilirler. bu ama senin yanlis yapmandan degil, (gidip de havyar söylemiyorsun degil mi?), onlarin sigligindandir. ben sevdigimle, ya da arkadasimla oturup vakit gecirmekten egleniyorsam, bütcemin elverdigi seviyede bir "acik hesap" vardir. bu hesabi suistimal etmedigi sürece ufak tefek seylerin önemi olmaz. benim düsüncem bu, cogunlugun hemfikir olacagini sanmiyorum.
  • aynadakiyabanci  (24.12.15 21:41:30)
Ya kızın tavrından az çok anlıyorsun durumu. Bazısı var, sanki oraya seninle gelme lütfunda bulunduğu için, sırf kadın olduğu için ben o hesabı ödemek zorundaymışım gibi tavırları oluyor. Hesap gelince hiç oralı olmaz, bakmaz bile falan. Senin durumunda arkandan böyle dememişlerdir diye düşünüyorum. Mesele paranın miktarı da değil çünkü, mesele ordaki prenses tavırları. Teşekkür etmeyen bile gördüm çünkü.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (24.12.15 21:43:18)
Hesabı ödeyip sonra da hesabı ödediğinin hesabını yapanlar genelde amsalak tipler. Bunlar çıktıkları kadından bir beklenti içinde olup akıllarınca geleceğe(!) yatırım yapıyorlar. İstedikleri olmadığında da seni zarar hanesine yazıyorlar işte. Adam gibi insanlar böyle şeylerin peşine düşmez.

  • sindustrial  (24.12.15 21:43:34)
Oderim ikinci bulusma olur olmaz dusunmeden. Ama karsi taraf ben odemek istiyorum dediginde samimiyetine inanirsam izin veririm odemesine.

Ancak ikinci bulusma olursa ayni kisiyle ve teklif bile etmezse hesap odemeyi o zaman arkasindan konusmasam kotu dusunmesem bile kafamda bir takim soru isaretleri olusur biraz gozlemlemeye baslarim ciddi sekilde.
  • floydian  (24.12.15 23:08:23)
Ben ilk buluşmada ödemekten nefret ederim, karşı tarafı test ve kibarlık amaçlı teklif ederim ama kabul ederse rahatsız olurum. Tanımıyorum etmiyorum sonuçta, bir yakınlığım yok bişey yok, niye o değil de ben ödüyorum ki? Birkaç buluşma olsa, samimi olsam neyse. Kişisel olarak eskortla çıkmış gibi hissediyorum, para verdik konu mankeni gibi yanımda durdu gibi.

Ha o insanın durumu olmadığını biliyorsam o apayrı tabii, o zaman ona ödetmem. Kötü bir şey de düşünmem.
  • noluyo yaa  (24.12.15 23:32:17)
Tek bir buluşma sonrasında içilen kahvenin parasına laf edecek erkek yoktur sanırım hı illa ki bazı yobaz cimriler bu küçük hesabı düşünebilir onları saymıyorum.ortalama bir erkek laf etmez.

O başlık düzenli bir ilişkide hesabı sürekli erkegin ödemesi, karşı tarafın hiç yeltenmemesi üzerinden gidiyor.bu tip profilde olan kızlara laf ediyorlar.
  • steve rogers  (25.12.15 01:18:51)
ben hesap ödemeyi severim, yeter ki olay kullanılmaya gitmesin.

bir kız arkadaşım vardı, hesabı ben ödeyince cidden üzülürdü. sonra orta yolu bulmuştuk. bir tanesi de vardı, hiç eli cebine gitmez. ona da ben daha fazla dayanamamıştım.

ödemek dert değil, 20-30 tl'de değilim yani. karşı tarafın davranışları önemli bu konuda.

onun haricinde eğer ilk kez dışarı çıktıysam bir kadınla, hesabı öderim, bundan da gocunmam yani. laf etmem. laf edilecek şey değil. benim derdim "erkek, hesabı öder" kafasında olanlarla.
  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (25.12.15 01:50:54)