bir kediye normal bir hekim (cerrah) iğne yapabilir mi?

bir klinikte gördüm, veteriner kedinin ensesinin biraz altından deriyi biraz kaldırıp iğneyi saplıyor ve çekiyor. toplam 2-3 saniye. ee dedim bu mu şimdi iğne? 3-4 tane iğne yaptırdık hepsi böyle.

ee peki bu iğneyi normal bir hekim de yapabilir mi? öyle komplike bir şeye benzemiyorlar.

bir de bu iğneleri nereden temin edebiliriz? satıldıkları bir yer var mı?

bu nereden çıktı diyeceksiniz, 4 tane iğneye 150 lira vermek istemiyorum. ailemde de çevremde de bir sürü hekim arkadaşım var.

not: veterinerler cevaplamasın :))) cevap stilinden anlarım ona göre.

bence yapabilir. mantığı biraz deri altı iğnesine benziyor.

edit: yaptırma lan vicdanım el vermedi kedime baktıktan sonra. onlar en masum şeyler dünyada ki 150 lira bir candan önemli değil.
  • gozu acik sevisen yahudi  (24.12.15 09:22:47 ~ 09:31:40)
ben bi kere hastanelik oldum şansıma doktor yakın arkadaşım çıktı. o gün benden hemşireler de doktor arkadaşım da kan aldı. arkadaş alırken şakayla karışık dedim "lan sende acıyo kız acıtmıyodu" "heralde lan o kaç kere alıyo günde" dedi.

buradan varacağımız sonuç, veteriner hayvanların anatomisini okumuş. kimbilir günde kaç kediye iğne yapıyor. normal doktor ise hayatında kediye hiç yapmamıştır. kedi anatomisine değil insan anatomisine aşina olduğundan kedinin ölüm kalım meselesi olmadıkça bence yapılmamalı. çünkü aynı mantıkla "o zaman sen de yaparsın alt tarafı iğneyi batıracaksın" gibi bir saçmalık da mantıklı sayılabilirdi. değil. usta birinin yaptığı iş basit görünür biz kaldırıp ensesini soksak belki felç etçez kediyi yani?
  • zokondor  (24.12.15 09:23:16)
Deri alti igne yapmak kolaydir, bir veteriner hekimden rica ederseniz nasil yapacaginizi gosterir aslinda. Siz bile yapabilirsiniz yani, benim hekimlikle uzaktan yakindan alakasi olmayan bir suru arkadasim yapiyor deri alti igne. Amma ve lakin her igne deri alti yapilmaz, kafaniza gore igne sokalayamazsiniz hayvana.

Ama bence hayvan sahibinin deri alti igne yapmayi bilmesi oldukca guzel bir sey, cunku kedi her evden ciktiginda, her klinige gittiginde ekstra strese maruz kalmis oluyor. Nasil ki surubu evde iciriyoruz, duzgun bir "veteriner hekim" den deri alti igne yapmayi ogrendikten sonra hayvanin tedavisini ev icerisinde yapmak cok daha sagliklidir.

Veteriner hekimler yazmasin demissiniz ama yazmis bulundum artik.
  • mutevazi  (24.12.15 10:07:49)
Valla aşı başına 50 lira bayılmak ve hayvanı oraya götürme stresi çektirmek bana da koyuyor. keşke yapabilsek.

  • hushhush  (24.12.15 10:22:16)
@mütevazi hocam, bu iğneler nerelerde satılır peki? normal eczanelerde bulunur mu? destek için çok teşekkürler.

  • tuhaf sorular soruyorum ben  (24.12.15 11:01:35)
bazı konularda cimriliğin tutmamalı.
Sen kardeşin için mesela 150tl 4 iğneye vermek yerine. veterinere iğne yaptırır mısın?
150tl para değil yaptır ne olacak. ha çok mu geliyor kedi sahiplenmeseydin o zaman deerim. büyük sorumluluk sonuçta saçma sapan davranma.
Bir de veterinerler cevap yazmasın demişsin. Lan asıl veteriner söyler sana bunu. Gerçekten anlayamıyorum seni. o hayvancağıza da yazık.
  • fasulyek  (24.12.15 11:28:30 ~ 11:29:41)
İğnesine göre değişir. Seneler önce sokaktan bulduğumuz annesi olmayan yavrular vardı. raşitik olmuşlar falan. veteriner iğne vermişti. bacaklarının arkasından yapılıyor iğneler. neyse bizim de yazlığa gitmemiz gerekiyordu. veterinere söyledik durum böyle diye, adam babama gösterdi nasıl yapılacağını, topladık kedilerin hepsini gittik, babam yaptı aşılarını yazlıkta.
Deri altı neyse de, riskli iğneler olabilir. Sen veterinere sor en iyisi. üçkuruş kar edeceğim derken hayvan sakat kalmasın, hassas işler bunlar.

  • innerbliss  (24.12.15 11:58:05)
@fasulyek

sen 1 yaşına gelmemiş kardeşini 8 saat evde yalnız mı bırakıyorsun mama ve su koyup? mantığa gel. ''kardeşini de bikbikmiş'' biz bilmiyoruz sanki neyin ne olduğunu. cimri değilim, ''lan'' bana madem veteriner söyler bunu, bir hocamız da çıkmış söylemiş zaten neyin nasıl olduğunu. sana ne oluyor? sen kim oluyorsun da hayvanıma yazık olduğuna karar verebiliyorsun? kaç tane hayvanın var? evimde 3 kedi, 28 balık, 2 de kanaryam var. haddini bil.
  • tuhaf sorular soruyorum ben  (24.12.15 12:07:12)
bir arkadaşım köpeğin iğnesini kendi yapıyordu. nasıl yapıyosun dedim. yemek yerken hicbisey umrunda olmuyor bende onune yemek koyup o yerken yapiyorum demisti.

  • vayezikhan  (24.12.15 14:14:56)
Yanlislik olmasin ben hala ogrenciyim, senelerdir hayvanlarla ilgilendigim icin ve hekim abi/ablalarimin soylediklerini de goz onune alarak cevapladim o yuzden.

Normal eczanelerde bulamazsiniz, veteriner fakultelerinin icinde veteriner tibbi malzeme bolumleri olur oralardan alabilirsiniz ilaclari. Fakultelerin etrafinda da veteriner eczane oluyor genelde oralardan da temin edebilirsiniz.

Veteriner ilaclar olmuyor insan eczanelerinde dogal olarak.
  • mutevazi  (24.12.15 17:02:14)
Evindeki bütün hayvanlara acıdım. madem maddi imkanın yok bu kadar hayvan almaman lazım. ayrıca hayvanlar senin ailenden bir parça olamamışsa bu benim suçum değil.yaş karşılaştırması ile saçmalıyorsun. 150 tl bugün para değil bundan kaçmak için yaptığın şeylere bak. burada yazacağına kıçını kaldır çalış o hayvanları sefil etme.

  • fasulyek  (25.12.15 10:13:54)
sana aşıların kimyasal formüllerini verelim güzel kardeşim istediğin kadar aşı yap sonra kedine ^^ "ENJEKSİYON" kelimesinin farklı çeşitleri vardır. senin tanık olduğun deri altıdır ve anlattığına göre adam gayet doğru yapmış.

  • tasliyol  (25.12.15 18:56:03)
hayvanın özel bir rahatsızlığı yoksa sadece aşı için veterinere gitmek saçmalık. maliyeti 10 tl etmeyecek şey için en az 50 tl veriyorsunuz. ensesinden yakın bir noktadan kaldırıp iğneyi batıracaksınız hepsi bu. korkacak bir şey yok. dozunu ayarlayamam diyorsanız onu da ilacı aldığınız yerde sorabilirsiniz.

  • karasin  (25.12.15 21:55:31)
Arkadaslar luften bilmedigimiz konularda bu kadar bilmis yorumlar yapmayalim. İgneyi dogru sekilde batirmazsaniz kedinize/kopeginize zarar verebilirsiniz. Ayrica dogru enjeksiyon yapilmamasi durumunda asilar cok kolay enjeksiyon birikmesi yaparlar ve bu da hayvana bir sure sonra enfeksiyon yaparak rahatsizlik verebilir. Yeaa zaten derinin altina sokuyosun ne elli lira vercem diye hayvaniniza aci cektirebilirsiniz. Hic apsesi bosaltilan kedi gordunuz mu bilmiyorum, muhtemelen gormemissiniz ki bu kadar rahat konusabiliyorsunuz. Dogru yapilmayan enjeksiyonun sonu ameliyatla olusan kistin alinmasina kadar gidebilir ki, bu maddi acidan da hayvan sagligi acisindan da elbette tercih edilmeyecek bir seydir. Duzgun bir hekimden, konuyla ilgili bilgilendirme ve egitim almadan buradan okuduklarinizla kedinize kopeginize asi yapmaya kalkismayin lutfen.

  • mutevazi  (06.01.16 12:54:31)