Help me, i can't learn fucking english!

ya bu ingilizceden çektiğimi başka bir şeyden çekmedim herhalde, ne yaptıysam olduramadım. bir arada kursa gittim ama bende işe yaramadı. ben gramer ezberleyeyim sonra onu cümle içinde kullanmaya kasayım tarzı eğitimlerle öğrenemiyorum.
şöyle bir kurs var mı. konuşma ağırlıklı olsun, hatta komple konuşma olsun. beni konuşturmaya zorlasın, gramer sonrasında da düzelir gibi geliyor.
siz nasıl öğrendiniz? ne kadar zaman harcadınız? şimdi effortless english denen bi program var onun mp3'lerini indirdim ona çalışmaya başladım, bir de takviye alayım diyorum.
bu arada şu ingilizce konuşmaları anlıyorum ama konuşamıyorum insanlarındanım. yani sokakta konuşulan ingilizceyi %60-70 anlıyorum ama iş konuşmaya gelince çakılıyorum. mesela bi yere mail falan atacağım zaman da biraz uğraşıp atabiliyorum, derdimi anlatabiliyorum. işim gereği ingilizce doküman falan da okumam gerekiyor onlarda da çok sıkıntı çekmiyorum. tabii öyle %100 anlamıyorum veya derdimi %100 anlatamıyorum. ama genelde konuşmanın, yazının ana konusunu anlıyorum.

ne yapayım? help me please.

Konuşmaktan korkma. Bunda çok ciddiyim. Üniversite hazırlık okulundayken arkadaşlarım vardı adamlar çatır çutur gramer biliyordu ama iş konuşmaya gelince dut yemiş bülbüle dönüyorlardı. Bunun en büyük nedeni ise hata yapmaktan korkmak. Ben eskiden yahoo nun chat sitesine felan girerdim sesli chat özelliği vardı nerde yabancı birini bulsam konuşurdum. Hani aynı kıza Türkçe çıkma teklif edemem belki ama İngilizce ederim çünkü rahat hissediyorum :D sen de korkma bi yerden başla. Konuşma kursları felan da oluyor tabi. İngilizce'de ayrıca işin özü kelime. Kelimeyi halledersen %80 bitti say sen onu. Onun için de yabancı şarkı yabancı dizi faydalı olabilir. Roman felan faydalı olabilir. Olur da olur yani. Önce iste gerisi gelecektir. Başarılar

  • sutu seven kamyoncu  (22.12.15 14:10:52)
ah evet, konuşmaktan biraz çekiniyorum. sürekli önce aklımda cümleyi kurmaya çalışıyorum sonra konuşmaya çalışıyorum. mesela yabancı birisi yol falan soruyor düzgün cevap veremiyorum. sory i can't speak english falan deyip geçiştiriyorum. ayrıldıktan sonra aklımda cümleyi kurabiliyorum aslında :D
birkaç defa yurt dışına çıkma fırsatım oldu kısa süreliğine. orada da çekindiğim için çok konuşamadım, şimdi mart'ta yine gidicem o zamana kadar şu konuşma problemimi bi nebze de olsa çözmek istiyorum.
kelime dağarcığım fena değil aslında, kursa gittiğimde hoca sen daha önce kursa gittin mi falan demişti. oyunlardan, filmlerden, işim gereği araştırmam gereken şeylerden falan kelimeleri biraz öğrendim ama tabii yine eksiğim çok vardır. biraz kelime üzerine yoğunlaşayım ben. bi de dediğin gibi chat falan yapmaya çalışayım bir yerlerden :D
  • mesene  (22.12.15 14:34:56)
Aynen faydasını görürsün. Yurt dışına gittiğinde de ne kadar tabiri caizse geveze olursan o kadar iyi. Hem i you love desen ne olacak hocam. Ilk başta hepsi öyle öğrenmedi mi. İngilizce öğretmenlerinin bile hata yaptığı oluyor ki bizim yapmamız gayet normal. En fazla yanlış kurarız cümleyi sonra düzelir. Türkçe komuşurlen nasıl doğru konuşmuyorsak İngilizce de öyle yardır gitsin.

  • sutu seven kamyoncu  (22.12.15 15:37:33)
şahsen ben ingilizceyi kendim öğrendim. gramer falan bilmem. lisede almanca öğrenip üniversitede muaf kalınca yabancı dilden bende oyunlarda dizilerde bilmediğim kelimelerin anlamlarını öğrenerek kelime bilgimi arttırdım. yeri geldi yabancı parça sözlerini kendi başıma çevirmeye çalıştım. şunu söyleyebilirim yabancılarla konuşurken gramere bağlı kalıcam diye kasma karşındaki en hödük insan bile olsa ne demek istediğini anlıyor. anlamadığını da mutlaka soruyor. birçok kez başıma geldi. adamla tartışıyoruz düşün adama saydırırken ben adam durup burda ne demek istedin diye soruyor.

o yüzden demem o ki çekinecek bişi yok çatır çatır konuşmaya zorla kendini isterse yanlış anlasın karşınadaki (resmi konuşmalar olmadıkça tabi ) kelime bilgini arttır. izlediğin film/dizilerden veya karşına çıkan cümlelerden kalıplara dikkat et. bir süre sonra otomatikman sen de benzer cümleler kurmaya başlıyorsun. biraz zaman alan bir yöntemdir yalnız.
  • badbach  (23.12.15 00:01:44)