dijital bankacılık

2 sorum var.

1- dünyada dijital bankacılığın bizdeki sistemden farkı nedir? artısı, eksisi bilen varsa çok sevinirim.

2- dijital bankacılık alanında sizce ne gibi gelişmeler olsa hoş olurdu? atıyorum enpara'ya hangi özelliğin gelmesini isterdiniz?

teşekkürler şimdiden.

dijital bankacılık dünyada hızla gelişen sektör. teori ve uygulanabilirlik noktasında şu an türkiye'nin katetmesi gereken yollar var.

blockchain altyapılı dijital para birimleri için entegrasyonların yapılmasını isterdim. bitcoin çok hızla gelişiyor. yakın gelecekte fiziki paranın olmadığı, tamamen elektronik sistemlerin al ver yaptığı sistemler ortaya çıkacak.

enpara'nın nfc altyapısını kullanarak pos'larda ödeme yapabileceği sistem geliştirmesini isterim. kart bilgisinin önemli olmadıgı, cihaz veya parmak izi gibi tekil bilgilerle ödeme yapılabilmesini isterim.
  • widee  (15.12.15 21:16:59 ~ 21:17:54)
Türkiye'de bankacılık birçok ülkeden daha ileride şuanda, benim o konuda herhangi bir şikayetim yok.

NFC 5-10 yıla standart olur muhtemelen, ne kadar çok uluslu internet şirketi varsa birbirini kopyalamaya çalışıyor şuanda. hepsi bir uygulama çıkarıp "ilk biz yaptık", "işte devrimsel" filan diyor. tamam lan, sen yaptın ilk. tamam. aferin.

nfc artık "havalı" değil o yüzden, önümüzdeki birkaç yılda "beacon" olayına gireceğiz. hani eskiden -gerçi hala görüyoruz- bir yerde ödeme yaparken kasanın yanında 500 tane farklı pos cihazı görüyordunuz ya? hah şimdi onun aynısı nfc alıcıları ve beacon'lar için olacak. bunlar takoz gibi cihazlar değiller tabi, orası iyi.

-kişiye özel bankacılık (diğer uygulama ve internet siteleriyle entegre çalışabilen, "öğrenebilen" bir banka istiyorum.) anahtar kelimeler : artırılmış gerçeklik, sosyal alışveriş, beacon. bankalar alışveriş olayının dışındalarmış gibi davranıyorlar şuanda, ben bunu çok saçma buluyorum. hocam API'yi niye dışarı açmıyosun, turşusunu mu kuracaksın?
-bankacılık işlemi yaparken sanki banka arada yokmuş gibi hissedeyim, bürokrasi sıfıra yaklaşsın.
-güvenlik. iki adımlı doğrulama
-üstte yazdım ama yine yazayım. sadakat sistemi. bende hangi kart var? neler almışım? neler alma ihtimalim var? bana ona göre ANLIK güncelleme gönderebilen bir sistem. "bunu da al", "şunu almışsın belki bunu da alırsın" diyecek bir sistem.

bunların hangileri regülasyonlara takılır, yapılması kaç sene sürer, bunlar benim ilgi alanlarım değil. ama gelecek böyle olacak, bunu biliyorum. bu konu tartışmaya açık değil, çünkü standartları bu adamlar belirliyor.

15 yıl önce cep telefonu olan insanlar hakkında nasıl "vay gerizekalı, evde aynısı var lan, niye küçüğünden almış" dedilerse (dediler), şuan Facebook hesabı olmayan insanlar hakkında "Facebook'ta değil, o zaman ya ruh hastası, ya seri katil ya da çirkin" diyorlarsa bundan 15 yıl sonra da kasada plastik kart çıkarana "vay cahil" diyecekler.

Sen "ne istersin" dedin, ben ne istediğimi, ne olacağını, nasıl olacağını ve aşağı yukarı ne zaman olacağını da söyledim.

Ben sadece izleyiciyim, işin içine çok fazla yorum katmadım. Toplum teknolojiye çok hızlı uyum sağladığı için işin gidişatı aşağı yukarı böyle olacak.
  • hayirsiz  (15.12.15 21:40:27 ~ 16.12.15 00:52:25)