maaş haczinde işveren sorumluluğu

şimdi x kişiye borcuna istinaden mahkeme kanalıyla haciz konulur mahkeme de bunu çalışanın işverenine tebliğ ederse, işverenin bu parayı icra dairesine yatırma yükümlülüğü var mıdır? yoksa maaşını eskisi gibi bankaya yatırır ve banka da blokeye istinaden resmi merciye mi aktarır?

tebliği mahkeme değil icra müdürlüğü yapar. ve işveren kesinti miktarını icra dairesinin iban hesabına yapar. kalanı da personele öder.

  • aleyhe hususlari kabul etmiyoruz  (02.12.15 20:36:41)
sıkıntı şu ki şirkete gelen tebligat sanırım borçlu çalışan tarafından teslim alınıp yok edilmiş. burada çıkamaz oldum işin içinden

  • tai  (02.12.15 20:43:15)
maaş haciz müzekkeresinin varlığından nasıl haberdar oldunuz?

  • aleyhe hususlari kabul etmiyoruz  (02.12.15 20:44:49)
avukatım diyen birisi arayıp siz bu çalışanınızın borcunu neden yatırmıyorsunuz diye sormuş. size tebligat geldi bla bla denmiş. kimsenin haberi yok tabi.

  • tai  (02.12.15 20:48:46)
gelmemiş de olabilir, bazen yanlışlıkla da söyleyebiliyorlar öyle.

ama dosya numarasını alıp icradan bilgi almanızd fayda var.
  • aleyhe hususlari kabul etmiyoruz  (02.12.15 21:19:49)
İşveren kesintiyi yapıp ödemek zorunda. Ben olsam kötü niyetli işçiyi (tebligatı alıp imha etmesi/saklaması kötü niyettir) işten çıkarır tazminatı var ise ordan toplam borcundan ödemem gereken kısmını öder kalan olursa da kendisine öder ve ilişiğimi keserdim onunla.

  • kakao  (02.12.15 21:20:40)
@kakao geçen ay kovulmuş zaten =)

  • tai  (02.12.15 21:26:31)
işveren icra müdürlüğünden gelen yazıya süresinde cevap vermek zorunda. vermezse borçtan işveren sorumlu olur. hatta icra müdürlüğü işverenin hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

  • kumulatifvergimatrahi  (03.12.15 06:43:00)
maaş haczinde vardır ancak öncesinde iik 89 maddesi uyarınca işlem yapsaydınız el mahkum işveren sorumlu olurdu. maaş haczinden ziayde icra iflas kanunu 89/1-2-3 maddelerini sırayla uygulayın ki borçtan işverende sorumlu olsun. böylece icralık durumdaki kişinin hak ve alacaklarını size teslim etsin.

sorunuza cevap yine; eğer ki çalışan memur ise savcılık tarafından yapılan tatbikat sonucu görevi ihmalden dava açılır.

ancak özel bir şirket ise kabahatler kanunu uyarınca emre aykırı davranış suçundan dolayı yine savcılıkça tatbikat yapılır diye yargıtay kararlarını biliyorum. zira bulabilirsem kararları da gönderirim.
  • jesues  (03.12.15 08:06:24)