Odadaki nem oranını arttırmak

yeni taşındığım evdeki kaloriferler o kadar yüksek ısıda yanıyor ve havadaki nemi öyle bir emiyor ki, neredeyse gargara yapsam bile ağzımdaki kuruluk geçmeyecek raddeye geldi. tabii aynı zamanda nefes darlığı şikayetlerim de arttı; sıkıntı büyük...

şimdi gidip şu petek suluğundan alacağım ama sorum şu; başka önlemler de almak gerekir mi? yani misal; hem petek suluğu, hem kalorifere sürekli ıslak bez serme, hem odanın içinde su ısıtıcısı ile ara sıra su kaynatıp kapağını açık bırakma ya da benzeri başka önlemlerin hepsini aynı anda uygulayayım mı günlük rutin olarak, yoksa abartmanın lüzumu yok mu?

not: odamı havalandırsam bile camı kapattıktan 5-10 dakika sonra yine sanki hiç havalandırmamış gibi oluyor.
not 2: kaloriferin ısı ayarını azaltma niyetim yok. çünkü havaların soğumaya başladığı bu dönemlerde insanı çok güzel ısıtıyor namussuz, ama bu kuruluğa bir çare bulmak gerekir.

Petek sulugu degil de, elektrikli oda nemlendiricileri var. Biz bir ara sirkette kullaniyoduk. Cok etkili.

  • innerbliss  (22.11.15 10:29:13)
ideal: soguk nem, sis gibi de olabilir, belli bir sicakligin altindadir, yüksek frekansli bir plaka sayesinde buharlastirilir. bogucu olmaz pek.

www.amazon.de

ucuz: keramik, metal vs ufak kaplari suyla doldurup kalorifere asmak. örnegin

www.amazon.de

ancak, sicak su buhariyla buhar arasinda fark var. bunu unutma.

bir de kuruluk yakin zamanda gözlerle alakali sikintilar da baslatir kendimden biliyorum. bir an evvel cözüm ara. ilk dedigim ürünü bebeklerle alakali ya da saglik ürünleri satan eyrlerde bulman olasi. ikincisini kendin yap derim, cok fark yok zaten.
  • aynadakiyabanci  (22.11.15 10:29:39)
şimdi internette epey araştırdım da, soğuk buhar makinesi almaya karar verdim ama hakikaten de bu internet nasıl bir bilgi çöplüğüdür böyle!?
biri diyor "buhar makinesi çok zararlı, ev tozu akarlarının çoğalmasına sebebiyet veriyor"
öbürü mantıken "o durum yalnızca nem oranı 50'nin üzerine çıktığında olur" diye cevap veriyor.
bunun üstüne bambaşka biri "hayır, her türlü zararlıdır. doktoruma sordum." diyor.
bir başkası "ben kaloriferlere sürekli olarak ıslak havlu seriyorum, aynı işi görüyor, enayiler." diyor.
oradan biri fırlayıp "asıl o zararlı; havludaki bakteriler hep ciğerlerine doluyor" diye nutuk çekiyor.
biri "eğer makineyi alacaksınız, şu markayı sakın almayın,rezalet" derken
diğeri "esas onu lan, manyak mısınız amk!?" diye cevap veriyor.
daha sonra herifin teki gelip herkesin anasına-bacısına sövüyor, konu bambaşka yerlere sapıyor, kavga çıkıyor vs... daha neler neler...

sonuç??
sırf kafa karışıklığı...

gidip şu weewell'in soğuk buhar makinesini alacağım sanırım. www.dr.com.tr
neyse ne artık; bir şey çıkmayacak yoksa bu internetteki bilgi kirliliğinden...
  • gino the original  (22.11.15 11:40:04)
@gino, isin bakterisiymis, evde nem olusturuyormus söyleymis böylemisine girmeyecegim ancak dedikleri oluyorsa, zaten normalde nem seviyesi o seviyede olan evlerde de oluyordur.

profesyonel bir ürün aliyorsan,oda icinde konumlandirirken dikkat et, perdeye ya da duvara dönük olmasin, biraz yüksekte olsun, sebeke suyun cok kiracliyse mümkünse cözüm bul o ise. sonra üzülürsün. harici bir bilgim ve tecrübem yok bunlar haricinde.
  • aynadakiyabanci  (22.11.15 11:45:14)
evet, musluk suyu biraz sıkıntılı bu bölgede. bu yüzden içme suyu koyarım, yeter ki şu ağız kuruluğu ve beraberinde gelen onlarca sağlık problemi bertaraf olsun da...

tavsiyelerin için teşekkür ederim, dikkate alacağım hepsini.
  • gino the original  (22.11.15 12:08:36)