belçika mı hollanda mı?

değerli arkadaşlar merhaba,

ingilizce bilen ve hukuk ile ekonomi alanında bilgili olan ve spor, hayatında önemli bir yere sahip olan biri, hangisinde daha avantajlı bir yaşam kurabilir.

sadece turistik değil, yukarıda saydığım şeylerle de ilgili değil, her şeyiyle, arkadaş ilişkisinden tutun, ileri de çocuk olsa çocugun eğitim açısına kadar her şeyiyle karşılaştırmak yapsak hangisinde daha avantajlı ve daha rahat bir yaşam kurabiliriz...

tesekkurler..

önyargilar ve genellemeler cok yaniltici olsa da kendi deneyimlerime göre hollandalilar daha acik fikirliler ve iletisim kurmak daha kolay. ingilizceleri daha iyi (sanirim belcikada öncelikli dil fransizca), türklere karsi önyargilari faslilara olan ön yargilarindan daha az. Biraz alman biraz da ingiliz gibiler. Belcikalilarda daha fazla fransizlik var. Tabi bu benim gözlemim, yaniltici olabilir.

  • emrahday  (12.11.15 16:25:25)
Belçika'nın bir bölümü(doğu kısmı gibi diye hatırlıyorum) Fransız ekolü, batısında sanırım Almanca konuşuluyordu. Daha karışık, baya Türk var kaçak kalan bilmemne Akp kafası bir sürü insan.

Hollanda evet daha iyi olur bence, onlarda ırkçılık vs var mı emin değilim ama çoğu İngilizce biliyordu ve kafaları daha açık olabilir. En azından Türklere karşı olumsuz ön yargı pek yoktur diye düşünüyorum.

ha ama orada birileri bize yardımcı olsun bilmemne dersen, kardeşim Belçika'da erasmus yaptı bir Türk yardımlaşma vakfı gibi bir yer ev bulmasına yardım etti, trende tanıştığı Türk kadın yardım etti vs o bakımdan Belçika. Ama bu oraya gidip yine Türklerle takılmak, Avrupa'nın Avrupalılığını yaşayamamak demek.
  • rodriguez2  (12.11.15 16:45:13)
Belcikaya turkiyeden yerlesen ispanyol tanidigim hic memnun degil. Turkiyede bazi konularda durumun en azindan imkanin varsa daha iyi oldugunu savunuyor. Belcikali arkadaslarim da illallah etmis durumda. (Surekli olay ve asiri fazla gocmen)

Hollandaya gidenlerse hallerinden memnunlar.
  • kuehles blondes  (12.11.15 17:00:29)
hocam ben iki yeri de goren biri olarak hollanda derim. her seyiyle kefeye koyuyorum hem de.

  • evimin paspasi  (12.11.15 21:40:10)
hollanda'da daha rahat edersiniz bence.
ikide bir bu baglantiyi veriyorum belki ama oldukca objektif hazirlandigi icin guveniyorum.
www.goodcountry.org
  • bir varmis bir yokmus  (12.11.15 22:05:07 ~ 22:06:16)