fasist ne demek

mesela bugünkü debelerden biri:

"...kıl konusundaki faşist fikirleri mide bulandırıcı buluyorum..."

fasist extremist uluscu demek degil mi? yani her olumsuz ya da extrem seye kullanabiliyor muyuz? nedir yaygin kullanimi, nedir anlami?

edit: tdkya bakip da geldim, yukaridaki kullanim gene de anlam ifade etmedi. bu yüzden "nedir yaygin kullanimi, nedir anlami (yukaridaki örnekte)" diye sordum.

agresif olmaya gerek yok bence.

sözlük yazarlarına bak....
ilkokul mezunu musunuz okulda ogretmiyorlar mı?

tdk sozluke bakmaktan acizsiniz yahu...

isim Faşizm yanlısı olan kimse, görüş vb

faşizm
1. isim İtalya'da 1922-1943 yılları arasında etkinliğini sürdüren, meslek kuruluşlarına dayanan, devlet sınırlarını genişletmeyi amaçlayan, yetkinin, tek partinin elinde toplandığı düzen
2. Demokratik düzenin yerine aşırı bir ulusçuluk ve baskı düzeni kurmayı amaçlayan öğreti
  • cenkertem.afc  (09.11.15 10:18:06 ~ 10:18:26)
faşist, bele puşt gibi i.ne gibi bişey.

  • uuth  (09.11.15 10:23:45)
nedir yaygın kullanımı? @want2die'ın cevabı
nedir anlamı? @cenkertem.afc'nin cevabı

  • peki madem  (09.11.15 10:24:47 ~ 10:25:01)
açıklayarak gidersek, faşizm ,
birinin ifade özgürlüğü kapsamında
bir başkası hakkında
onun eylemleri üzerinde yaptırım yahut kısıtlama amacı taşımaksızın söylediklerini,eleştirilerini, düşüncelerini
"bunu yapamazsın" diyerek engellemeye çalışmaktır.

want2die faşisttir.
  • cenkertem.afc  (09.11.15 11:14:30 ~ 11:16:24)
Esasında İtalya'da bulunan milliyetçi, baskıcı ve katliamcı gelenek için, bizzat gelenek sahiplerinin kendileri hakkında yaptığı bir tanımlama. Ancak mesele sol jargon tarafından sahiplenildi ve günümüzde "AKP faşizmi", "ırkçı faşizm", "İslamcı faşizm" gibi terimler kullanılır oldu, meydanlarda "kahrolsun faşizm" sloganı atıldığında herkes neyin kastedildiğini anlayabiliyor. Bu yüzden kullanım doğrudur.

Ancak "bunu yapamazsın" deyip engellemeye çalışmak faşizm değildir. Buna farklı anlamlar yüklenebilir ancak birebirde aynı karşılığı vermiyor.

Farz-ı misal: Suriye'deki cihatçı gruplara silah yolladığı alenen kanıtlanmış olan İHH bir stand açıyor. İnsanlar gidiyor, bunu etraftakilere teşhir ediyor ve ardından standın önce sözlü uyarı ile kalkmasını istiyorlar. Kaldırılmayınca fiziki müdahale uygulanıyor ve stand ortadan kaldırılıyor. buna faşizm demek abesle iştigal. Yani anahtar kelimeler, "kime göre, neye göre" sanırım.
  • sevgikusunkanadinda  (09.11.15 11:19:59 ~ 11:20:07)