amsterdam şehir içi ulaşım tavsiyesi

ilk kez gidicez. dolayısıyla 3 4 günde klişe yerler anca gezilir sanki. müzeler vs yürüyüş mesafesi mi? yoksa şehir içi tüm toplu taşımayı kullanabileceğimiz bir kartla vs mi çözüyoruz işi?

şehir merkezindeki oteller çok pahalı gibi. toplu taşıma zaten lazımsa bari az dışarıda bir yer bakıp saving yapasımız var. yer önerilerine de açığız tabi ki.

son olarak illa ki şurayı da gör dediğiniz yerler nereleridir. özellikle gecesi için.

haftalık fln kartlar var metro otobus ıcın

  • bryan fury  (03.11.15 23:17:02)
Toplu tasimaya gerek yok, yuruyerek de sehrin altini ustune getireblirsiniz. Gezilecek yerler de oyle 3-4 gun surmez Amsterdam'da. Cok takilmaniz gereken bir konu degil, yurumeyle pek araniz yoksa gidince orada tarifelere bakip gunluk bilet vs. alabilirsiniz kendinze ne uygunsa.

  • stavro  (03.11.15 23:20:04)
amsterdam'da ulaşıma para vermek benim için gereksiz bir lüks. leidseplein civarında kalıp her yere yürüyerek gitmiştim.

  • efreet sultan  (03.11.15 23:23:28)
gecen hafta amsterdam'daydik, bir kasabasina gitmek haric toplu tasima kullanmadik, yuruduk full. biraz yorucu oluyor ama guzel sokaklari, kanallari falan, daha cok yer gormus oluyorsun.

kalacak yeri airbnb'den ayarladik biz, otellerden ucuza geldi hem de kaldigimiz yerdeki elemandan tavsiyeler aldik.

son olarak da; yalniz ya da tecrubesizsen gaza gelip space kek falan deneme.
  • nawres  (04.11.15 00:26:56)
Toplu ulaşım tekli kullanımlarda pahalıya geliyor. GÜnlük daha mantıklı. Bir de eğer klasik turist atraksiyonlarına girecekseniz (Heineken, Madame Tussauds, Artis Zoo, Rijks Museum vb.) amsterdam kartları var (İki tip sanırım) bunlarda da şehir içi ulaşım ücretsiz.

Amsterdam çok büyük bir şehir değil ama buz gibi soğukta yürümek sorun olabiliyor.
  • salihdt  (04.11.15 00:38:52)
Merkezi bir yerde -adını unuttum şimdi- bir hostelde kaldık. 2 günlük biletlerden aldık. Çok gerekli değil ama pahalı değil o kadar alın vakit kazanırsınız bence. Leidseplein miydi neydi oralarda bir yerlerde kalın her yere yürüyebilirsiniz o zaman.

  • sanguine mcqaer  (04.11.15 00:44:03)
şehir merkezinde yürüyerek çoğu yeri gezebilirsiniz ama şehir merkezi dışında bir otelde kalmayı düşünüyorsanız eğer otobüs ücretleri can yakabiliyor. haftalık kart ya da daha hesaplı bir şekilde alınabiliyor mu kartlar bilmiyorum ancak schipol havaalanının yakınında kalmıştık, otobüs ile şehir merkezi yaklaşık on dakikalık uzaklıktaydı. kişi başı tek yön bilet 5 euroydu. gidiş-geliş kişi başı 10 euro yapıyor yani...

  • metalika  (04.11.15 00:51:43)
Yürüyerek gitmek çok mantıklı aslında. Fakat yine de alternatif olması açısından Amsterdam Card alıyorsunuz 72 saatlik; ulaşım bedava + belli müzerler bedava + belli müze ve mekanlarda indirimler var. Eğer müze gezecekseniz baya kâr ettiriyor. Büyük tüm müzeler + 3 günlük ulaşım ile 30 40€ gibi bir para cebinde kalıyor.

Kart ulaşımda ilk kullandığın andan itibaren 72 saat boyunca ulaşımda, ilk müze girişinden itibaren de 72 saat boyunca müzelerde geçerli. O ayrım da güzel olmuş.
  • polifonik osuruk  (04.11.15 10:18:23)