edebiyat ve kitaplar hakkında

mesela kitabımız kürk mantolu madonna olsun. baş karakter ve olayı anlatan raif efendi. şimdi atıyorum bu kitabı sonradan, aynı yazar veya başka bir yazar, aynı olay örgüsü içinde ama başka bir karakter üzerinden anlattığı ( yani raif efendi değil de onun karısının gözünden ) bir edebiyat şeysi ( biçimi/türü) var mı?

not: içeriğe takılmayın. yanlış örnekler vermiş olabilirim. ama asıl anlatmak istediğim anlaşılıyor herhalde..

tesekkurler..

farklı kitaplar halinde duymadım ama aynı kitap içinde olanı var.
ses ve öfke'de aynı olay 4 farklı karakterinden gözünden anlatılıyor.
bir de, kafasında bir karakterler dizisi kurup tüm kitaplarını o karakterler üzerinden anlatanlar var. yani, böylece aynı karakter farklı kitaplarda söz konusu olabiliyor.

tam olarak istediklerini karşılamıyor ama bir yere kadar var. evet.
  • lesmiserables  (28.10.15 22:24:12 ~ 22:24:42)
aynı şey orhan pamuk'u sesiz ev kitabında var. belli bir isminin olduğunu düşünmüyorum.

  • bigbadabum  (28.10.15 22:26:54)
öyle özel bir tür hiç duymadım ama bazı yazarlar deniyorlar. çok da güzel oluyor aslında.
ben de şunu örnek vereyim: john scalzi'nin dört serilik 'yaşlı adamın savaşı' ilk isimli kitapları var. bilimkurgu. bunlardan son kitap, zoe'nin öyküsü'nde, üçüncü kitapta (belki ikinci ve üçüncü kitaplar, tam hatırlayamadım) geçen ve anne ve babası gözünden anlatılanlar, kızları zoe'nin kendi gözünden anlatılıyor.

  • puc  (28.10.15 22:33:04)
Bu hikaye tarzinda kitap bilmiyorum ama rashomon filmi dedigin olay orgusunu en iyi isleyen film. Bu yuzden venedik film festivalinde odul aldi.

Atif yilmazin da bu olay orgusunue sahip filmi vardi da unuttum. Adi vasfiyeydi sanirim.
  • halitkin  (28.10.15 23:33:03 ~ 29.10.15 13:30:58)
hımmmmmm aklıma şu geldi, umarım uyuyordur. olayları camus'nun "yabancı" romanında maktül arap karakterin gözünden anlatan başka bir roman daha yazılmış mesela. adını da hatırlayamadım şimdi.

  • sanat guresi  (28.10.15 23:49:56)