bir yanit olarak "tamamdir"

mesela mesajlasiyorsun, bir seylerden haberdar etmemi istedi, ben de bildiklerimi söyledim. aldigim yanit su:

-tamamdir

ne düsünürsünüz? mesajlasmalarda bolca "tamamdir" kullanan biri size olumlu mu olumsuz mu geliyor?

tamamdir ifadesi, evet mesajini gördüm demek mi yoksa olumsuz bir ifade de iceriyor mu?

üzerine cok düsünme ya da derdini s. demeyin, 2 kisiyiz birimize olumlu geliyorken birimize olumsuz geliyor, 3. bir düsünceye ihtiyac duyduk.

gayet olumlu, okudum anladım demek bence.

  • rodriguez2  (25.10.15 18:36:35)
olumlu. evet mesajını gördüm anlamına geliyor. ben çok derim mesela.

  • allanpoe  (25.10.15 18:37:08)
Ben kullanacaksam olumlu anlamda kullanırım. Bana karşı kullanılırsa aynı şeyi düşünürüm. Kullanılmamışsa sikimde olmaz çok takılmam.

  • angelus  (25.10.15 18:37:26)
şahsen "tamam" bana tripli ve yavan geliyor, o yüzden "tamamdır"ı daha çok kullanıyorum

  • nanakomatsu  (25.10.15 18:39:32)
"tamamdır" kelimesinden nasıl bir olumsuz anlam çıkarabildiniz, çok merak ediyorum. cidden, samimiyetle soruyorum, "tamamdır" kelimesinden nasıl bir olumsuzluk sezilebilir?

  • der meister  (25.10.15 18:39:39)
@der meister: tamamdirin tek basina kullanimi belki de sorundur, 10 tane mesaja tamamdir diyip yanitlandigini varsayarak soruyu soruyorum, öyle düsünün. belki fark yaratir belki yaratmaz.

  • aynadakiyabanci  (25.10.15 18:44:37)
Tamam veya ok bana cok uyuz, soguk geldigi icin "tamamdir" i kullaniyorum ben de. Daha bir samimi geliyor. Nanakomatsu +1

  • mesudiyeli mesut  (25.10.15 18:44:40)
olumlu.

içermiyor.

nanakomatsu +1
  • whimsical  (25.10.15 18:44:51)
nanakomatsu +1

Whatsapp'tan yazışıyorsak sadece baş parmak atıyorum ben.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (25.10.15 18:44:55)
kafa sallanarak soylenen tamam.

  • baldur2  (25.10.15 19:05:26)
Mesajlaştığın kişiyle ne kadar samimi olduğunu bilmiyorum, ama eğer samimi değilseniz karşı tarafın cevabı "Tamamdır, sağol." ya da "Tamamdır, teşekkürler." şeklinde olmalıydı.

Samimi olduğum kişiler herhangi bir konuda bilgilendirme yapınca günde 3 litre kola içen adam gibi ben de "OK işareti"yle cevap veriyorum.
  • the bourgeois  (25.10.15 19:07:06)
mecburen konuştuğum -mesela iş- insanlara karşı "tamam" demeyi tercih etmediğim için kullanıyorum. olumlu manada tabii.

  • ruhen hastayim ben  (25.10.15 19:08:45)
Ne yapacak muhabbeti mi uzatacak? Diyecek bi laf kalmamistir,tamam der tamamdir der ek olarak teşekkür eder. Bu kadar.

  • rayde  (25.10.15 19:16:07)
her şeyin tamam olduğunu düşünürüm.

  • king lizard  (25.10.15 19:22:23)
Hep kullanıyorum, her seferinde de olumlu anlamda kullanıyorum. Daha samimi geliyor bana.

İki kişinin bu kadar farklı algılaması konuşmanın içeriği ile ilgili olabilir. Eğer upuzun bir konuşmanın sonunda ise, bir tarafın ağzını kapatmak için "Tamam, anladık" gibi bir anlamda kullanılmış da olabilir ama bu "Tamamdır"ın suçu değil, o an ne dese olumsuz olur. Ama durduk yerde "Yarın görüşelim mi", "Tamamdır" gibi bir diyalog varsa, oradan olumsuz anlam çıkmaz.
  • aychovsky  (25.10.15 19:27:07 ~ 19:27:48)
Ben de hep kullanırım "tamamdır"ı hiç olumsuz olarak kullanmadım şu güne kadar. mesajı okudum veya bir şey yapmam istenmişse tamam yaparım anlamında kullanıyorum genel olarak.

  • peki madem  (25.10.15 19:34:04)
Ne desin insan "görüldü" mü desin?

  • grgn  (25.10.15 20:31:48)