rusya neden savaşa dahil oldu dersiniz?

soru başlıkta. yorumlarınız nedir? bir süredir evde tv ve internet olmayınca çok takip edemiyorum gündemi. nedeni nedir? sizin görüşleriniz nedir?

aman petrol, canım petrol.

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (07.10.15 15:50:21)
  • eja  (07.10.15 15:59:51)
eğer savaşa girmeseydi politik ve stratejik açıdan zayıf düşecekti. zaten türkiye dahil ortadoğu'da ve avrupanın doğusunda amerikan yanlısı ülkeler var, ki bu da amerika açısından askeri üs demek, rusya'yı gözlem altında tutmak demek, taciz demek.

rusya'nın ukrayna'ya girme amacı neyse suriye'ye girme amacı da o. amerika ve diğer batı güçleri orada birebir varlık gösterseydi (2. körfez savaşı gibi) rusya suriye'ye giremezdi. çünkü bu durumda birebir abd ve avrupa ile savaşmış olurdu.

ancak batı güçleri orada kukla örgütler kurunca ve desteklerini gizli tutunca rusya "sokarım sizin oyunlarınıza" dedi ve suriye'ye girdi, ki bu çok büyük bir kapaktır. f16ların türkiye'yi taciz etmesine verilen büyük tepki de hep bu kuyruk acısından kaynaklanıyor (nato, abd ve diğer ilgili ülkeler aşırı tepki gösterdiler, ondan bahsediyorum. yoksa hava sahası ihlali zaten tepki gerektirir).

doların düşmesi olayını da buna bağlıyorum. dediğim gibi, abd açıktan destek vermese de orada kendi eliyle yerleştirdiği insanlar abd ideolojisine yataklık ediyordu. rusya tam bir deus-ex machina olarak suriye'de esad rejimine yardıma gitti.

getirileri: suriye ile stratejik ortaklık, abd'ye karşı politik zafer, ortadoğu'da +1 müttefik.
  • lesmiserables  (07.10.15 16:06:11 ~ 16:08:33)
şurada çok güzel özetlenmiş. epeyce de eski bir yazı bu sanırım;

www.yorgoderki.com
  • orient blue  (07.10.15 16:40:52)